Wyloguj się do lasu | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wyloguj się do lasu

  Koniec lekcji online. Nadszedł czas na porządny odpoczynek od szkoły dlatego leśnicy polecają najciekawsze miejsca w pilskich lasach.

  To już koniec tego specyficznego roku szkolnego, w którym sytuacja zmusiła dzieci i rodziców do przesiadywania przed komputerem, tabletem lub telefonem. Czytanki, zadania, doświadczenia i ćwiczenia – to wszystko było robione online. Młodzi ludzie dużo czasu spędzali przed ekranem monitorów, dlatego tak ważne jest stworzenie im możliwości do spędzania czasu i ruchu na świeżym powietrzu.

  W tym celu najlepsze będzie zorganizowanie wyjazdu do lasu. Zaplanowanie wycieczki ułatwi planer, w którym można odhaczać rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać „w teren”. W przypadku braku pomysłu na to, co można robić w lesie z pomocą przychodzą pilscy leśnicy, którzy opowiadają, które miejsca są – ich zdaniem – najciekawsze. Jeśli komuś marzy się wypad w zachodnie rejony pilskich lasów to polecamy m.in. Nadleśnictwo Człopa, gdzie nad jeziorem Załom można biwakować na polu namiotowym z widokiem na „Wyspę Kormoranów”.

  Pasjonatów przyrody może zafascynować urokliwa Lipa „Dobrosława” – lipa drobnolistna będąca pomnikiem przyrody – która rośnie w miejscowości Jaglice, niedaleko drogi Człopa – Trzcianka. Przyrodników może zainteresować również Rezerwat przyrody „Wielki Bytyń” utworzony na terenie trzech nadleśnictw: Wałcz, Mirosławiec i Tuczno. Rezerwat cechuje się pięknymi krajobrazami , które tworzy bogata flora i fauna. Wśród nich swoją ostoję ma reliktowy gatunek – wełnianeczka alpejska.

  Osoby szukające ciekawostek na pewno zainteresuje „Czarodziejska górka”, która przeczy prawom fizyki i sprawia, że puszczone z niej rzeczy toczą się pod górę, a nie na dół. Znaleźć ją można przy drodze Rutwica – Strączno. Innym fascynującym obiektem jest ogromy „Diabelski Kamień” znajdujący się w pobliżu wsi Orle na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec. Warto poznać jego historię, w którą zamieszany jest sam Diabeł. Także Most Wiszący w Wałczu jest wart zobaczenia ponieważ to jedyny wiszący nad jeziorem most.

  Miłośnicy historii powinni odwiedzić Wał Pomorski, który znajduje się na terenie Nadleśnictw Kalisz Pomorski, Mirosławiec, Wałcz, Jastrowie, Okonek, Złotów i Lipka. Ukryte wśród pilskich lasów fortyfikacje są warte zobaczenia, jak np. linia fortyfikacji niemieckich, zwana również Pozycją Pomorską (niedaleko miejscowości Zdbice), Nadarzyce (centralny punkt dowodzenia), Grupa Warowna Cegielnia, tzw. „Czapa Hitlera” , Przesmyk Morzyca, Przesmyk Śmierci, Cmentarz Wojenny w Wałczu, wieś Podgaje i Muzeum Walk o Wał Pomorski (w Mirosławcu).

  Warto śledzić doniesienia z lasu, w których leśnicy będą polecać kolejne miejsca do odwiedzenia.

  Dominika Nadolna RDLP w Pile

  wyloguj_sie

  wyloguj_sie_02 wyloguj_sie_03 wyloguj_sie_04