Wyrachowany „Przyjaciel” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Wyrachowany „Przyjaciel”

O przyjaźni napisano już tysiące utworów różnego gatunku. Ale nie ma się co dziwić, bowiem jest ONA tego warta! Przyjaciel, ale nawet dobry, szczery, prawdziwy kolega jest nie do przecenienia. Często bywa, że lepiej na zdjęciu pojawić się z przyjacielem, niż z członkiem najbliższej rodziny. Według Św. Jana Bosko Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość. Ze świecą szukać takich przyjaciół. Choć z pewnością się zdarzają i są cenniejsi od złota!

Jednak o krocie więcej jest tzw. wyrachowanych przyjaciół, czy kolegów. Jak sprawdzić czy masz prawdziwych przyjaciół? Testem jest, czy gdy odwróci się od ciebie pomyślność, a w oczy zajrzy bieda, ON przy tobie będzie stał murem? Marek Tulliusz Cyceron już ponad 2 tysiące lat temu twierdził: Micus certus in re incerta cernitur, czyli pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji. I zaiste miał rację!

Najwięcej jest przyjaciół wyrachowanych, którzy okazują swą przyjaźń li tylko gdy są w potrzebie, i mogą skorzystać z twych zdolności, koneksji i możliwości w osiągnięciu swojego celu. Jak długo trwa jazda na twych plecach do realizacji ich ambicji, tak długo okazują ci bezgraniczną „przyjaźń”. Chyba każdy poznał to z autopsji?!
Dlatego, warto chronić się niczym pod egidą, pod słowami kilku niegłupich sentencji:

Boże strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam oraz Słowo „przyjaciel” jest pospolite, ale LOJALNOŚĆ jest bardzo rzadka.

A puentą niech będzie stwierdzenie Napoleona Bonaparte: Człowiek nie ma przyjaciół, przyjaciół ma tylko powodzenie.

Marek Mostowski

00pod_lupa_marzec_201700

pod_lupa_marzec_201706 pod_lupa_mar_2017 pod_lupa_marzec_201702 pod_lupa_marzec_201703 pod_lupa_marzec_201704 pod_lupa_marzec_201705