Wyrzysk. Moja mała ojczyzna to Krajna | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Wyrzysk. Moja mała ojczyzna to Krajna

W poniedziałek, 27 listopada 2017 roku, w Wyrzysku odbyło się spotkanie autorskie Jowity i Konrada Kaczmarków pn. „Moja mała ojczyzna to Krajna”, którego organizacją zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska. Spotkanie prowadził Piotr Holc – przewodniczący Towarzystwa.

Prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek to wybitna znawczyni języka i kultury naszego regionu, autorka znakomitych opracowań poświęconych Krajnie. Z ogromną pasją prowadzi założony przez siebie zespół folklorystyczny „Krajniacy”, dla którego m.in. sama pisze i komponuje pieśni, przygotowuje rekonstrukcje dawnych obyczajów i obrzędów.

W spotkaniu uczestniczył również Konrad Kaczmarek, uznany już pisarz krajeński, z zawodu nauczyciel, miłośnik przyrody, wielki pasjonat pszczelarstwa. Jest autorem m.in. „Stolemowego znamienia” i „Obelnika” – powieści historycznych, których akcję osadził na średniowiecznej Krajnie.

Wystąpienia pani profesor i jej męża, pełne wiedzy i miłości do Krajny,  przeplatały piosenki i próbki dialogów w gwarze. Można było też zadawać pytania gościom i nabyć ich publikacje, w tym drugie wydanie „Małego słownika gwary krajeńskiej”.

Wśród licznie przybyłych członków TPW i sympatyków nie zabrakło władz gminy w osobach burmistrz Wyrzyska – Bogusławy Jagodzińskiej i jej zastępcy – Tadeusza Perlińskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas także: dyrektor SP w Wyrzysku – Danuta Buryta-Arndt, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie – Maria Nowak, prezes WLKS „Łobzonka” – Edmund Pijanowski i dyrektor M-GOK w Wyrzysku – Magdalena Smełsz.

UM w Wyrzysku

wyrzysk_moja_mala_ojczyzna00

wyrzysk_moja_mala_ojczyzna12 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna01 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna02 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna03 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna04 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna05 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna06 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna07 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna08 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna09 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna10 wyrzysk_moja_mala_ojczyzna11