Wystartował program „Praca dla Młodych”

Wystartowal_program_Praca

100 tysięcy nowych miejsc pracy dla młodych powstanie dzięki programowi „Praca dla Młodych“, przygotowanemu przez PSL. Start już 1 stycznia 2016 roku.

Polska jest w Unii Europejskiej wiceliderem spadku bezrobocia wśród ludzi młodych. Przed nami są jedynie Niemcy. Jednak mimo poprawy sytuacji na rynku pracy, zatrudnienia wciąż nie ma ponad pół miliona młodych Polaków.

Z myślą o nich PSL przygotował program „Praca dla Młodych“. – Nasz program to realna szansa dla tysięcy młodych Polaków na znalezienie pracy. Realna i bardzo konkretna, w przeciwieństwie do mglistych obietnic naszych politycznych konkurentów – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Z programu już od nowego roku będą mogli skorzystać absolwenci szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy szukają pracy i nie ukończyli jeszcze 30 lat. To w sumie ponad 100 tys. osób, które otrzymają gwarancję dwuletniego zatrudnienia.

Młodzi, którzy zgłoszą się do programu, sami wybiorą pracodawcę. Zachętą do ich zatrudnienia jest dofinansowanie do wynagrodzenia w wysokości płacy minimalnej (wraz ze wszystkimi składkami i podatkiem) przez pierwszy rok. W zamian firma zobowiąże się do utrzymania miejsca pracy przez co najmniej kolejne 12 miesięcy.

W sumie pracodawca będzie mógł otrzymać nawet ponad 26 tys. zł dofinansowania. Warunkiem jest zatrudnienie młodego pracownika na umowie o pracę. Dofinansowanie nie obejmie umów zlecenie, o dzieło i samozatrudnienia.

– Mówimy przedsiębiorcom wprost: nie zatrudniajcie młodych ludzi na umowach śmieciowych, które nie dają im ani stabilizacji zawodowej, ani poczucia bezpieczeństwa. Pomożemy wam finansowo w pierwszym okresie, gdy młodzi dopiero zdobywają doświadczenie – tłumaczy Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Program „Praca dla Młodych” jest finansowany z Funduszu Pracy. PSL zarezerwował na niego środki w budżecie na 2016 r. Program jest elementem opracowanego przez Ludowców „Paktu dla Pracy”. PSL rozszerzył już m.in. definicję młodej osoby bezrobotnej (wcześniej były to osoby do 25 lat, obecnie już do 30 lat, dzięki czemu ze wsparcia w szukaniu pracy może skorzystać więcej osób). Skrócono z 6 do 4 miesięcy czas w którym urząd pracy musi młodemu bezrobotnemu przedstawić ofertę pracy, podniesienia kwalifikacji lub odbycia płatnego stażu u pracodawcy.

Z kolei dzięki programowi „Wsparcie w starcie” absolwenci mogą dostać pieniądze na start biznesu na znacznie lepszych warunkach niż w banku. Obniżyliśmy koszty pracy dla pracodawców, którzy zatrudniają młodych. Młodzi mogą także skorzystać z bonów stażowych, szkoleniowych, zatrudnieniowych i na zasiedlenie.

red

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *