Wystartowała polska analogowa misja marsjańska ICAres-1 | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Wystartowała polska analogowa misja marsjańska ICAres-1

W niedzielę 8 października na pilskim lotnisku w habitacie LUNARES wystartowała polska analogowa misja marsjańska ICAres-1.

Obecna na starcie misji Zastępca Prezydenta Beata Dudzińska życząc astronautom powodzenia mówiła: „Cieszymy się nie tylko dlatego, że zwróciliście uwagę mieszkańców na tematykę badań kosmicznych – wszyscy w mieście zaczęli interesować się tym zagadnieniem. Dzięki Wam o Pile wspomina się pozytywnie jako o miejscu startów misji kosmicznych, co jeszcze nie tak dawno wydawało się zupełnie nieprawdopodobne. Ogromnie Was za to podziwiamy i będziemy Was wspierać w waszych działaniach”.

Swoją obecnością Piłę i bazę Lunares zaszczycili również: Beata Mikołajek – Zielińska – główny specjalista przestrzeni kosmicznej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Uczelni Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Michał Nowicki.

W skład misji wchodzi 6 analogowych astronautów – tym razem mamy także dwóch uczestników z zagranicy (Niemiec i Francji) oraz astronautę niepełnosprawnego – Marcina Kaczmarzyka, który dziesięć lat temu podczas niefortunnego wypadku stracił wzrok, lewą dłoń i trzy palce prawej dłoni. Dzisiaj jest inżynierem i pracuje na Politechnice Rzeszowskiej, pisze doktorat na temat zagadnień związanych z wymianą ciepła w budowlach przyszłej bazy księżycowej. Jego udział w misji jest eksperymentem na skalę światową. Głównym celem misji ICAres-1 jest przeprowadzenie unikalnych na skalę światową eksperymentów naukowych (z dziedziny uhonorowanej tegorocznym Noblem z medycyny), testowanie innowacyjnych polskich technologii oraz symulowanie ekstremalnej wersji misji kosmicznej, podczas której doszło do wypadku i jeden z astronautów jest osobą niepełnosprawną. Odważne inicjatywy takie jak misja ICAres-1 mają doprowadzić w przyszłości do otworzenia polskiego programu astronautycznego.

Więcej informacji o habitacie Lunares i o misjach na pilskim lotnisku znajdziecie Państwo pod adresem: http://lunares.space/pl/

Źródło: www.pila.pl

misja_marsjanska00

misja_marsjanska04 misja_marsjanska01 misja_marsjanska02 misja_marsjanska03