Wystawy o lokalnych bohaterach Bitwy Warszawskiej | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Wystawy o lokalnych bohaterach Bitwy Warszawskiej

  Jeszcze do czwartku, 22 października można obejrzeć ciekawe wystawy zdjęć i dokumentów na temat bohaterów, byłych mieszkańców powiatu pilskiego, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego wydarzenia.
   
  Projekt realizuje Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile z dwiema szkołami średnimi: Zespołem Szkół Gastronomicznych i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Pile oraz Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wyrzysku.

  Placówki te stworzyły tzw. Koalicję dla Niepodległej w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicja dla Niepodległej #wiktoria 1920″.

  W ramach projektu urządzono cztery bogato udokumentowane wystawy fotograficzne “Przystanki Polskości” – przed dwiema pilskimi szkołami – uczestnikami projektu, na dziedzińcu BWAiUP w Pile przed MGOK w Wyrzysku, przy których odbyły się ciekawe lekcje z historii poprowadzone przez Romana Chwaliszewskiego, historyka i regionalistę.

  - Okazuje się, że na terenie powiatu pilskiego było kilkuset uczestników bitwy polsko-bolszewickiej; wielu żołnierzu zginęło, tak że nie jest to projekt oderwany od rzeczywistości – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

  Każda wystawa ma swoich lokalnych bohaterów. Wielu z nich uczestniczyło również w Powstaniu Wielkopolskim. Warto wybrać się na spacer i je obejrzeć.

  powiat.pila.pl

  wystawy_o_lokalnych1_01

  wystawy_o_lokalnych1_20 wystawy_o_lokalnych1_02 wystawy_o_lokalnych1_03 wystawy_o_lokalnych1_04 wystawy_o_lokalnych1_05 wystawy_o_lokalnych1_06 wystawy_o_lokalnych1_07 wystawy_o_lokalnych1_08 wystawy_o_lokalnych1_09 wystawy_o_lokalnych1_10 wystawy_o_lokalnych1_11 wystawy_o_lokalnych1_12 wystawy_o_lokalnych1_13 wystawy_o_lokalnych1_14 wystawy_o_lokalnych1_15 wystawy_o_lokalnych1_16 wystawy_o_lokalnych1_17 wystawy_o_lokalnych1_18 wystawy_o_lokalnych1_19