XIII Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol rozstrzygnięty | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  XIII Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol rozstrzygnięty

  23 września odbyło się podsumowanie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol. Konkurs współfinansował Powiat Pilski.

  Agnieszka Bartol mieszkała we Wronkach, przez lata chorowała na nieuleczalną chorobę – myopathię. Mimo choroby pisała niezwykle dojrzałe i mądre wiersze, bajki, opowiadania, tworzyła domową gazetkę. Zmarła w 1990 roku w wieku 12 lat. Jej talent odkryli Zuzanna Przeworska i Jan Arski, wówczas dziennikarze Tygodnika Pilskiego, którzy od tamtej pory, poprzez Fundację Literacką imienia Agnieszki Bartol, wspierają i promują działalność młodych twórców.

  - Agnieszka marzyła, że będzie pisarzem. Będąc nim już jako dziecko marzyła, że będzie pisarzem dopiero, gdy osiągnie wiek dojrzały. Czyż to nie paradoks? Ale ona nie uświadamiała sobie, że jest dzieckiem – nie boję się użyć tych słów – genialnie uzdolnionym. To widać dopiero teraz – mówi Zuzanna Przeworska, prezes Fundacji im. Agnieszki Bartol, która współorganizowała konkursu.

  Agnieszka Bartol jest dziś patronką jednego z najbardziej uznanych konkursów literackich adresowanych do młodych ludzi – Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Ja i mój świat”. Tegoroczna, trzynasta już edycja tego konkursu, cieszyła się dużym zainteresowaniem młodych autorów z całego kraju. Na konkurs nadesłano 4090 utworów wierszem i prozą pióra 612 autorów. Oceniało je jury pod przewodnictwem pisarki i felietonistki Joanny Fabickiej.

  - Dziękuję za zaproszenie do tego konkursu, to była dla mnie ogromna przyjemność, niezwykłe doświadczenie i szalenie intymnie przeżycie, bo miałam wrażenie, że dopuściliście mnie do swoich emocji i przemówiliście do mnie głosem waszych uczuć – mówiła Joanna Fabicka na podsumowaniu konkursu.Dziś mam wrażenie, że jestem wśród przyjaciół, wśród wrażliwców, dla których sztuka jest niezwykle ważna, i cieszę się że są tacy ludzie w czasach tak pozbawionych empatii. Jeszcze Polska nie zginęła, póki my piszemy!

  Grand  Prix konkursu zdobyła Zuzanna Śmiech z Kielc. W kategorii do lat 15 I nagrodę otrzymała Julia Perzyńska-Wydrych ze Szczecina, II nagrodę – Michał Skowronek z Bytomia, a III nagrodę – Weronika Pytlarz z Piły. Wyróżnienia odebrały: Julia Drąg z Tarnowa Podgórnego i Julia Rębacz ze Szczecina. W kategorii powyżej 15 lat jury przyznało I nagrodę Dominice Rasińskiej z Nowogardu, II nagrodę – Julii Rybickiej z Kamionki, a III – Bartłomiejowi Kusemu z Hrubieszowa. Wyróżnienia otrzymały: Lidia Petrykowska z Pruszkowa i Weronika Szałaj z Posady Jaśliskiej.

  Ponadto wręczone zostały nagrody specjalne. Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Wronki za indywidualność twórczą otrzymał Andrzej Jagiełłowicz z Warszawy; nagrodę im. Danuty Bartol – mamy patronki konkursu ufundowaną przez Leszka Bartola z Wronek, ojca Agnieszki odebrał Michał Skowronek z Bytomia, „Pióro Czarnego Kruka” Tygodnika „Wroniecki Bazar” otrzymała Aneta Wawrzyniak z Piły, a nagrodę specjalną przewodniczącej jury odebrała Magdalena Szmitka ze Strzelina. Laureaci konkursu otrzymali też listy gratulacyjne i upominki od starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. Wręczał je członek zarządu Przemysław Pochylski.

  - To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę reprezentować Zarząd Powiatu w Pile na tak prestiżowej uroczystości – mówił do zebranych Przemysław Pochylski.Jestem pełen podziwu dla twórczości Agnieszki i jestem pewien, że dziś patrzy na was i na wasze prace gdzieś z góry, bo jesteście niezwykłymi ludźmi i posiadacie niezwykłą inteligencję emocjonalną. Gratuluję wam i życzę samych wspaniałych dni.

  Uroczyste podsumowanie konkursu uświetnił koncert literacko-muzyczny oraz warsztaty literackie z Joanną Fabicką, przewodniczącą jury konkursu. Organizatorami konkursu są: Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile i Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Współfinansowali go:  Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Pilski, Gmina Piła, Gmina Wronki oraz lokalne firmy. Honorowy patronat sprawowali: marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta pilski Eligiusz Komarowski, prezydent Piły Piotr Głowski i burmistrz Wronek Mirosław Wieczór.

  A.M.

  konkurs_literacki00

  konkurs_literacki21 konkurs_literacki01 konkurs_literacki02 konkurs_literacki03 konkurs_literacki04 konkurs_literacki05 konkurs_literacki06 konkurs_literacki07 konkurs_literacki08 konkurs_literacki09 konkurs_literacki10 konkurs_literacki11 konkurs_literacki12 konkurs_literacki13 konkurs_literacki14 konkurs_literacki15 konkurs_literacki16 konkurs_literacki17 konkurs_literacki18 konkurs_literacki19 konkurs_literacki20