Zapalenie dziąseł u kota

1

 

Mój 5 letni kot od jakiegoś czasu ma problemy z nawracającym zapaleniem dziąseł. Zazwyczaj, kiedy to się dzieje kot przestaje jeść suchą karmę. Lekarz stwierdził, że to od kamienia nazębnego, ale po jego zdjęciu problem powrócił. Proszę o poradę, co może dolegać mojemu kotu? Pozdrawiam – Michał z Piły.

Panie Michale, jeśli pomimo zdjęcia kamienia nazębnego zapalenie dziąseł powraca, należy zastanowić się nad tym czy Pański kot nie cierpi na limfocytarno-plazmocytarne zapalenie dziąseł. Jest to przewlekły stan zapalny dziąseł i jamy ustnej. Objawy, które zauważa właściciel zaczynają się często od ślinotoku (z możliwą domieszką krwi) oraz brzydkiego zapachu z jamy ustnej. Dodatkowo niemożność pobierania pokarmu – z początku kot podchodzi do miski i chce jeść, ale nie zjada pokarmu ze względu na bolesność jamy ustnej, lub ma problem z jedzeniem suchego pokarmu, który dodatkowo drażni dziąsła. Często takie koty preferują mokrą karmę. W skrajnych przypadkach, przy silnym bólu kot może już w ogóle nie chcieć podchodzić do miski i zaczyna chudnąć. Często dochodzi do pogorszenia jakości sierści. Widoczny jest stan zapalny dziąseł i różnego rodzaju zmiany erozyjno-rozrostowe, brodawkowe, mocno czerwone, obejmujące dziąsła, podstawę języka i doogonową, część śluzówki jamy ustnej. Nierzadko zdarza się, że zmiany krwawią.

Charakterystyczne dla limfocytarno-plazmocytarnego zapalenia dziąseł są nawracające stany zapalne jamy ustnej, coraz trudniejsze do wyleczenia, lub niereagujące na dotychczasowe leczenie. Diagnozując LPGS trzeba wykluczyć inne możliwe jednostki chorobowe takie jak FIV/FELV, niewydolność nerek lub stany nowotworowe jamy ustnej.

Niestety przyczyna choroby nie jest znana, dlatego stosuje się leczenie objawowe polegające na łagodzeniu stanu zapalnego lekami przeciwzapalnymi i antybiotykami. W ciężkich przypadkach niezbędne jest poddanie kota zabiegowi chirurgicznemu, polegającemu na usunięciu zmian rozrostowych, lub niektórych zębów. W każdym przypadku nieodzowna jest regularna higiena jamy ustnej. Dobór środków do higieny jamy ustnej zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ niektóre środki mogą podrażniać dziąsła będące w stanie zapalnym.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Fot. dinoanimals.pl