Zapraszamy na Dzień Wolności w Pile. Dzień Dziecka – powrót do przeszłości | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Zapraszamy na Dzień Wolności w Pile. Dzień Dziecka – powrót do przeszłości

4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu. W rocznicę tych wydarzeń 4 czerwca Miasto Piła z Regionalnym Centrum Kultury i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji chce podziękować wszystkim tym, którzy walczyli o naszą wolność. Na mieszkańców w tym dniu czeka wiele ciekawych wydarzeń.

- Za nami 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a przed nami uroczystości związane z obchodami 30-lecia Wolnych Wyborów 4 czerwca 1989 r. Chcielibyśmy, aby te obchody były radosne. Już 1 czerwca od 11.00 zapraszamy dzieci na Plac Zwycięstwa w Pile, gdzie dla nich przygotowaliśmy bezpłatnie 1989 sztuk lodów Bambino, a także bezpłatne przejazdy karuzelą. Mamy przygotowanych około tysiąca biletów. Dzieci i młodzież traktujemy w tym dniu do 18 roku życia, dlatego pozwólmy im stanąć w kolejce. Będzie trochę edukacji, czym była kolejka. Czyli były zapisy i komitet kolejkowy. Tak będzie u nas od 10.30 – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Natomiast 4 czerwca pilskich przedszkolach i szkołach zarządzanych przez Gminę Piła będą przeprowadzane pogawędki na temat tamtych czasów a także zostanie podane menu Wolności, które będzie nawiązywało do menu, które podano podczas obrad Okrągłego Stołu.

Dzień Wolności również 4 czerwca w Regionalnym Centrum Kultury w Pile. 30 lat od Pierwszych Wolnych Wyborów, o godzinie 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy “W drodze do wolności”, następnie projekcja filmu “Czas wolności”, po projekcji rozmowa z Franciszkiem Langnerem, spotkanie poprowadzi: Piotr Gadzinowski. Będzie można też wpisać się do pamiątkowej księgi i otrzymać kartkę ze specjalną pieczątką.

O godzinie, godz. 21.30 odbędzie się wizualizacja plakatu wyborczego z 1989 roku (logotyp Gary  Coopera wspomagany piosenkami Jacka Kaczmarskiego) na budynku RCK na placu Staszica.

Serdecznie zapraszamy.

Sebastian Daukszewicz

zapraszamy_na_dzien_wolnosci1_01

zapraszamy_na_dzien_wolnosci1_06 zapraszamy_na_dzien_wolnosci1_02 zapraszamy_na_dzien_wolnosci1_03 zapraszamy_na_dzien_wolnosci1_04 zapraszamy_na_dzien_wolnosci1_05