Zapraszamy na PIŁA FESTIVAL & ACADEMY

Pod patronatem medialnym Tętna Regionu

Czy można wyobrazić sobie końcówkę wakacji bez ważnego wydarzenia kulturalnego w Pile? Pewnie dla wielu miłośników muzyki klasycznej i jazzowej nie.  Od 24 sierpnia do 1 września 2019 r. odbędzie się XI edycja PIŁA FESTIVAL & ACADEMY . To wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Polsce i Europie istnieje po to, aby każdy, kto pragnie pielęgnować w sobie radość dzięki słuchaniu muzyki i jej uprawianiu mógł to robić również w Pile.  Festival & Academy to spotkanie młodych wybitnie utalentowanych muzyków z całego świata z wyjątkowymi profesorami, solistami światowych scen, którzy pomagają im otworzyć drzwi do spełnienia ich marzeń.

Piła Festival & Academy  to niezwykła inicjatywa muzyczna, którą przed 10 laty do życia powołali wybitny skrzypek Bartłomiej Nizioł oraz Andrzej Czaja i Kamila Wiśniewska- Czaja.

– Chciałbym Państwa i zaproszonych gości, którzy spędzają wakacje w mieście i regionie na jedenastą edycję Piła Festival & Academy . Podczas kilku dni odbywać będą się koncerty a także od samego początku mamy letnią akademię –konsultacje a nie warsztaty dla studentów z kraju i zagranicy. W tym roku dyrektorem artystycznym w miejsce Bartłomieja Nizioła, ( który przebywa na zasłużonym wypoczynku) jest wybitny młody polski wiolonczelista Marcin Zdunik. Solista, kameralista, laureat prestiżowych nagród muzycznych, oraz profesor Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Poprzedni dyrektor artystyczny Bartek Nizioł dał nam, miastu przez ostatnie dziesięć lat tego, czego potrzebowaliśmy, czyli autorytetu swojego. To tak naprawdę to dzięki jemu to wszystko powstało. Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają za wsparcie przy kolejnej edycji festiwalu – mówił na konferencji prasowej Andrzej Czaja, Dyrektor PIŁA FESTIVAL & ACADEMY.

– Jest to projekt, który ma grono nie tylko zwolenników, ale też wielbicieli, o czym świadczą tłumy na koncertach z muzyką nie łatwą i nie tak popularną jak disco polo. Co roku widać, że festiwal otwiera się też na jazz i koncerty odbywają się w różnych częściach Piły. Cieszę się, że jako władze miasto możemy w tym projekcie współuczestniczyć – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

W tym roku do udziału w ACADEMY prof. Marcin Zdunik wybrał 36 studentów skrzypiec, altówki i wiolonczeli z Polski i zagranicy.

Master Classes poprowadzą gwiazdy muzyki klasycznej:

Marcin Zdunik / wiolonczela – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie

Danjulo Ishizaka – Basel Music Academy i Berlin University of the Arts (UDK Berlin)

Anna Maria Staśkiewicz – Akademia Sinfonia Varsovia

Alexander Sitkovetsky – Royal Academy of Music London

Katarzyna Budnik – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie

Wszystkim studentom podczas konsultacji i koncertów towarzyszyć będą tradycyjnie już jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów Grzegorz Skrobiński i Piotr Kopczyński / Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie /, Michał Francuz / Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu /.

Konsultacje z improwizacji jazzowej poprowadzi światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik. W 2014 roku został laureatem nagrody GRAMMY (nagroda uważana za odpowiednik OSCARA w filmie) w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę Night in Calisia, nagraną wspólnie z trębaczem Randy Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio.

Pierwszy koncert już 24.08 o godzinie 20:00. W ogrodzie Muzeum im. Stanisława Staszica wystąpi wirtuoz gitary, artysta, którego przedstawiać nie trzeba- Janusz Strobel, w towarzystwie Pawła Pańty oraz Sebastiana Frankiewicza. „W rytmie bossanovy” to program, który został stworzony w hołdzie brazylijskim kompozytorom w 60. rocznicę powstania bossa novy.

25.08 w Sali Miejskiej o godzinie 19.00  zapraszamy na koncert POLISH SOLOISTS STRING ORCHESTRA. Zespół skupia najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia w Polsce, laureatów ponad 200 nagród na całym świecie, którego dyrektorem i koncertmistrzem jest skrzypek Sebastian Czaja, zaś solistami będą Danjulo Ishizaka, Anna Maria Staśkiewicz, Alexander Sitkovetsky i Marcin Zdunik

Zapewne na wielkie zainteresowanie melomanów zasługuje recital laureata Imola Piano Festival. Koncert organizowany jest we współpracy z Accademia Pianistica Internazionale „Incontri col Maestro” miasto Imola / Włochy. Koncert odbędzie się w Sali Miejskiej 26.08.

Niepowtarzalny Koncert Nocny tym razem w kościele p.w Św. Stanisława Kostki 28.08  godz. 21.30,  wstęp wolny, wykonaniu profesorów ACADEMY – ALEXANDER SITKOVETSKY skrzypce, DANJULO ISHIZAKA wiolonczela, ANNA MARIA STAŚKIEWICZ skrzypce, KATARZYNA BUDNIK altówka, MARCIN ZDUNIK wiolonczela.

29.08.2019 w Sali Miejskiej o godzinie 21.00 Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz.Koncert organizowany we współpracy z Muzeum Stanisława Staszica.WŁODEK PAWLIK fortepian, DAMIAN KOSTKA kontrabas, ADAM ZAGÓRSKI perkusja.

Każdego dnia, zaczynając od 26 sierpnia koncertować będą w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina studenci ACADEMY.

PIŁA FESTIVAL & ACADEMY zamknie Uroczysta Gala Wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych ACADEMY, wystąpią laureaci tegorocznej edycji.

Festiwalowi towarzyszą też inne wydarzenia.

DŹWIĘKOgranieBRANIE

Muzyka w przestrzeni malarskiej

26-30 sierpnia 2019 r., Rezerwat Sztuki,  ul 11 listopada 3,  cena: 200 zł

Tegoroczny projekt warsztatów artystycznych przy Piła Festival 2019 zakłada wprowadzenie uczestników w malarską przestrzeń inspirowaną muzyką, gdzie głównym motorem poszukiwań będą relacje i zagadnienia, które muzyka stwarza przed słuchaczem, odbiorcą a artystą. Relacja gry, słuchania, odczuwania dźwięków uruchamia zmysły i wartościuje nasz odbiór. Znajdujemy się w sytuacji, gdzie dźwięki tworzące melodię lub nie-melodię działają na naszą percepcję i odczuwanie przez weryfikację naszego ja. Każdy odbiór jest osobisty, indywidualny a wynikające z niego poczucie będziemy zgłębiać w realizacjach malarskich. Projekt jest otwarty w rozumieniu koncepcji malarskiej, a efekt końcowy będzie wynikał z założeń i realizacji uczestników, może być kompozycją otwartą lub zamkniętą, indywidualną lub zbiorową.

Jedno jest pewne, będziemy malować!!!

1 września 2019 zapraszamy do Sali Miejskiej na Filharmonię Maluszka, czyli koncerty dla maluchów, niemowląt oraz dzieci w brzuszkach. Koncerty organizowane we współpracy ze Szkołą Muzyczną Yamaha. Koncerty o godz. 11.00 dla dzieci do 3. roku życia i o godz. 12.00 dla dzieci powyżej 3. roku życia. Dorośli 15 zł, dzieci pow. 1. roku 10 zł, do nabycia w kasie Regionalnego Centrum Kultury w Pile, pl. Staszica 1, lub przed koncertem w foyer Sali Miejskiej, ul. Dąbrowskiego 8.

Więcej informacji o Piła Festival & Academy  na stronie www.pilafestival.com

Honorowy Patronat Prezydent Miasta Piły PIOTR GŁOWSKI, Partner Festiwalu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Ambasadorem Festiwalu jest ELŻBIETA SMORAWIŃSKA. Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Gminy Piła.

Sebastian Daukszewicz

zapraszamy_na_pila_festival

zapraszamy_na_pila_festival_02 zapraszamy_na_pila_festival_03 zapraszamy_na_pila_festival_04 zapraszamy_na_pila_festival_05 zapraszamy_na_pila_festival_06 zapraszamy_na_pila_festival_07 zapraszamy_na_pila_festival_08 zapraszamy_na_pila_festival_09 zapraszamy_na_pila_festival_10 zapraszamy_na_pila_festival_11 zapraszamy_na_pila_festival_12 zapraszamy_na_pila_festival_13 zapraszamy_na_pila_festival_14