Zawody rzemieślnicze wracają do łask

19 kwietnia w Cechu Rzemiosł Różnych odbyły się Obchody Dnia Rzemiosła, które zgromadziły rzemieślników, przedsiębiorców oraz władze miasta i powiatu. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru okolicznościowe przemówienie wygłosiłStarszy Cechu Jan Janczewski, który na wstępnie wspomniał, że miesiąc kwiecień jest miesiącem radości dla Rzemieślników, ale także miesiącem zadumy, refleksji, wspomnień. Starszyzna Cechowa wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach 5 rocznicy katastrofy smoleńskiej i 75 rocznicy mordu katyńskiego gdzie oddali hołd poległym.

Rzemiosło to sprawnie działająca organizacja skupiająca rzemieślników, zakłady rzemieślnicze w Cechach o charakterze jednolitym np. Cech Piekarzy i Cukierników, Cech Kominiarzy, Cech Mechaników lub mieszanych jak Cech Rzemiosł Różnych. Organizacje te mają jeden cel – pomagać, współpracować, szkolić, podnosić kwalifikacje, mieć swojego przywódcę – koordynatora wszystkich przedsięwzięć. Rzemiosło świadczy usługi, produkuje, jest też szkołą, która uczy określonych zawodów potrzebnych na rynku pracy.

– Dzisiaj zawody rzemieślnicze wracają do łask poprzez kształcenie DUALNE, szkoła-teoria, przedmioty zawodowe, zakład rzemieślniczy praktyka. Taka jest potrzeba, aby szkolnictwo zawodowe odpowiadało potrzebom rynku pracy. Trzeba podnieść rangę szkolenia zawodowego, żeby „zawodówka” nie była szkołą drugiego wyboru. Dziś, teraz Rzemieślnik jest producentem, wykonawcą odpowiednich usług, na które jest zapotrzebowanie. Na terenie działania naszego Cechu są małe firmy rodzinne i duże zatrudniające większą ilość wykwalifikowanych pracowników posiadających całe zaplecze zaopatrzeniowe, księgowe – mówi Starszy Cechu Jan Janczewski. – Nasza praca to nie 8 godzin, ale wg potrzeb firmy Kodeks Pracy obowiązuje pracowników, a rzemieślnik, szef firmy to ma wolne, gdy wszystko jest załatwione, dopięte. Rynek zamówień, przetargów, terminowych dostaw określonych usług, wyrobów jest decydentem. Siedzący tutaj Rzemieślnicy mogą na ten temat się wypowiedzieć. Dziś nie trzeba należeć do Cechu, aby świadczyć usługi, produkować, konkurować czy wygrywać przetargi i tak się dzieje. Dlatego musimy być najlepsi. Nie pomoże biadolenie, czy narzekanie, kalkulacja jest jedna – firma, zakład ma przynosić zyski, żeby utrzymać pracowników, wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań, należności i żeby zostało „coś” dla szefa. Zakład Rzemieślniczy winien być solidną firmą z tzw. pieczęcią gwarancji. Już z tego miejsca mówiłem, ze są firmy, którym trzeba byłoby pokazać żółtą lub czerwoną kartkę – tak jak na meczu piłkarskim. Lecz dziś mówimy o solidnych, rzetelnych Rzemieślnikach. I takie firmy mamy – jesteśmy wyróżniani, pokazywani – dodaje Starszy Cechu Jan Janczewski.

W dalszej części przemówienia Starszy Cechu Jan Janczewski wspomniał, że w miesiącu marcu odbyła się 20 edycja Konkursu Gospodarczo Samorządowego HIT 2014. I tam zostali wyróżnieni:

– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „CHRUPEK” F.P.T. Miedzińscy ze Złotowa i Wysokiej – za wysoką, jakość i walory smakowe wyrobów piekarniczo-cukierniczych chleba żytniego ze słonecznikiem, bułek i tortu królewskiego.

– Zakład Instalacji Sanitarnych CO i Gazu Marian Madej w Pile – za wysoką, jakość usług w zakresie inżynierii sanitarnej budownictwa – Kryształowy HIT 2014.

– Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy Sp. z o.o. w Śmiłowie – za znakomite walory smakowe i jakościowe wyroby wędliniarskie – Złoty HIT 2014.

– Pralnia „SONIA” Stanisław Pirch w Pile – za systematyczny rozwój potencjału usługowego i atrakcyjne oferty firmy pralniczej w oparciu o nowe ekologiczne technologie i skuteczny marketing – Platynowy HIT 2014.

– Piekarnia-Ciastkarnia „ROGALIK” Wiesława i Janusz Dudek z Trzcianki – za propagowanie hasła „Jedz chleb, będziesz zdrów” w produkcji wyrobów piekarniczych.

– Studio Fryzjerskie „SEVENMOONS” Michał Kranc za nominację do nagrody prezydenta m. Piły SYRIUSZA. Za promocję miasta w zakresie mody, pokaz i integrację środowiska, organizację pokazu mody „ZOOMY FASHION”, zaproszenie kreatorów mody z całego kraju, promowanie rodzimych twórców odzieży i dodatków.

– Piekarnia-Ciastkarnia „ROGALIK” Wiesława i Janusz Dudek za wyróżnienie w konkursie WIR „Najlepsi z najlepszych Społecznie odpowiedzialny Rzemieślnik”.

Wspomniano na niedzielnej uroczystości również o właścicielach firm, którzy otrzymali listy gratulacyjne za wzorowe szkolenie uczniów. Należy do nich:

– Stanisław Mazur Firma Budowlana

– Teresa Iwicka Salon Fryzjerski

– Urszula Kwiatkowska Salon Fryzjerski

– Anna Palus Salon Fryzjerski

Podobne podziękowania otrzymały także szkoły, do których uczęszczali wzorowi uczniowie:

– Dyr. Maria Kubica ZSP Nr 2 w Pile

– Dyr. Adam Grzeszczak ZSP Nr 3 w Pile

– Dyr. Wioleta Folwarczna-Nowak ZSP w Trzciance

Nasi Rzemieślnicy Seniorzy zostali uhonorowani wpisem do książki „Seniorzy północnej Wielkopolski”:

– Julian Pauszek AUTO-MOTO-SZLIF

– Daniel Balukiewicz Zakład Fotograficzny FOTO-DANIEL

Odznaczenia na Dzień Rzemiosła

Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie na wniosek Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznaje HONOROWĄ ODZNAKĘ RZEMIOSŁA za operatywność, zdolność wprowadzania nowych technologii i umiejętność przewidywania rynkowych tendencji Panu Danielowi Balukiewiczowi prowadzącemu Zakład Fotograficzny „FOTO-DANIEL”

Na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych w Pile Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu przyznała srebrną i złotą odznakę „za Zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”:

Srebrną odznakę otrzymują:

1. Wiesław Jankowski PPHU „SEZAM” w Szydłowie

2. Henryk Majchrzak Zakład Malarski Remontowo-Budowlany w Wyrzysku

3. Jacek Woźniak „AUTOTECHNIKA” Woźniak w Pile

4. Andrzej Witkowski „SERWIS-FIAT” s.c. w Pile

5. Mariusz Ziółkowski „SERWIS-FIAT” s.c. w Pile

6. Dorota Nożyska Salon fryzjerski Teresa Iwicka w Pile

7. Anna Iwicka Salon Fryzjerski Teresa Iwicka w Pile

8. Bogumiła Szczepańska „CHRUPEK” PPHU Sp.J. F.P.T. Miedzińscy w Złotowie

9. Zbigniew Tafelski „CHRUPEK” PPHU Sp.J. F.P.T. Miedzińscy w Złotowie

10. Jan Kujawski Zakład Instal. Sanitarnych, CO i Gazu Marian Madej Piła

11. Krzysztof Wróbel Zakład Instal. Sanitarnych, CO i Gazu Marian Madej Piła

Złotą odznakę otrzymuje:

1. Franciszek Miedziński „CHRUPEK” PPHU Sp.J. Franciszek, Piotr, Tomasz Miedzińscy w Złotowie

Dyplomy jubileuszowe:

40 lat:

– Stanisław Sobieszczyk Mechanika i Blacharstwo Pojazdowe w Wyrzysku

35 lat:

– Jan Kucharski Kamieniarstwo w Pile

– Jan Ramusiewicz PHU Stacja Kontroli Pojazdów w Wysokiej

30 lat:

– Henryk Stokłosa ZRP FARMUTIL HS S.A. w Śmiłowie

– Bogdan Zdunek Zakład Instalacji Sanitarnych, Grzewczych i Gazowych „INSTBUD” w Pile

25 lat:

– Danuta Bryś Zakład Fryzjerski „DANUTA” Osiek n/Notecią

– Bogdan Franc Zakład Kominiarski w Pile

– Iwona Krzaczkowska Piekarnia „ZIARNO” w Pile

– Grzegorz Kurzajczyk FPH „RARYTAS” w Pile

20 lat:

– Piekarnia –Cukiernia „ANNA” s.c. Koczorowscy A.M., Paproccy E.A. w Wyrzysku

– Jolanta Paprocka Piekarnia „BOCHENEK” w Pile

10 lat:

– Katarzyna Kwiecień SUNRISE STUDIO w Pile

5 lat:

– Mariusz Jagła ELEKTRYKA, AUTOMATYKA, POMIARY w Pile

Podziękowania za udział w konkursie Wielkopolski Gospodarczo-Samorządowy HIT 2014 otrzymują:

1. Marian Madej Zakład Instal. Sanitarnych, CO i Gazu Marian Madej Piła. Pan Marian Madej otrzymał wyróżnienie za wysoką jakość usług w zakresie inżynierii
sanitarnej budownictwa,

2. Franciszek Miedziński „CHRUPEK” PPHU Sp.J. F.P.T. Miedzińscy w Złotowie otrzymał wyróżnienie za wysoką, jakość i walory smakowe wyrobów piekarniczo cukierniczych: chleba żytniego ze słonecznikiem, bułki wieloziarnistej i tortu królewskiego,

3. Henryk Stokłosa ZRP FARMUTIL HS S.A. w Śmiłowie otrzymał wyróżnienie za znakomite walory smakowe i jakość wyrobów wędliniarskich

4. Janusz Dudek Piekarnia-Cukiernia „ROGALIK” W.J. Dudek w Trzciance wyróżnienie otrzymał za propagowanie i urzeczywistnianie hasła: „Jedz chleb, będziesz zdrów” we własnej produkcji wyrobów piekarniczych

Podziękowania:

1. Michał Kranc Studio Fryzjerskie SEVENMOONS w Pile

2. Karolina Kaczmarek-Kanke Biuro Podatkowo-Rachunkowe w Pile

Podziękowania za udział w III Subregionalnych Targach pracy dla:

1. Urszula Kwiatkowska Salon Fryzjerski

2. Jerzy Witkowski Zakład Ogólnobudowlany

3. Wojciech Tokarski Meble-Produkcja-Handel

4. Tadeusz Dziekan Zakład Tapicerski

5. Daniel Balukiewicz FOTO-DANIEL

6. Stanisław Smoguła Firma ELZAS

7. Wiesława i Janusz Dudek Piekarnia-Ciastkarnia „ROGALIK”

8. Julian Wojnarowicz Zakład Mechaniki Pojazdowej

9. Bogdan i Bartosz Ciszewscy Zakład Kominiarski

10. Jan Zygmunt P.H.U. KING-BELL

11. Stanisław Mazur Firma Budowlana

12. Bogdan Zdunek Firma INSTBUD

13. Jacek Kwaśniewski Opony-Wulkanizacja

Sebastian Daukszewicz

zawody_rzemieslnicze_wracaja10

zawody_rzemieslnicze_wracaja43 zawody_rzemieslnicze_wracaja11 zawody_rzemieslnicze_wracaja12 zawody_rzemieslnicze_wracaja13 zawody_rzemieslnicze_wracaja14 zawody_rzemieslnicze_wracaja15 zawody_rzemieslnicze_wracaja16 zawody_rzemieslnicze_wracaja17 zawody_rzemieslnicze_wracaja18 zawody_rzemieslnicze_wracaja19 zawody_rzemieslnicze_wracaja20 zawody_rzemieslnicze_wracaja21 zawody_rzemieslnicze_wracaja22 zawody_rzemieslnicze_wracaja23 zawody_rzemieslnicze_wracaja24 zawody_rzemieslnicze_wracaja25 zawody_rzemieslnicze_wracaja26 zawody_rzemieslnicze_wracaja27 zawody_rzemieslnicze_wracaja28 zawody_rzemieslnicze_wracaja29 zawody_rzemieslnicze_wracaja30 zawody_rzemieslnicze_wracaja31 zawody_rzemieslnicze_wracaja32 zawody_rzemieslnicze_wracaja33 zawody_rzemieslnicze_wracaja34 zawody_rzemieslnicze_wracaja35 zawody_rzemieslnicze_wracaja36 zawody_rzemieslnicze_wracaja37 zawody_rzemieslnicze_wracaja38 zawody_rzemieslnicze_wracaja39 zawody_rzemieslnicze_wracaja40 zawody_rzemieslnicze_wracaja41 zawody_rzemieslnicze_wracaja42

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *