Zdobywamy „FESTUNG SCHNEIDEMÜHL” | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Zdobywamy „FESTUNG SCHNEIDEMÜHL”

To obcobrzmiące zdanie to hasło tegorocznej, XIII już rowerowej majówki przygotowanej przez pilski Oddział PTTK na ostatni dzień majowego weekendu, czyli na wtorek, 3 maja. Będzie to 318 wycieczka w ramach cyklu SOBÓT NA DWÓCH KÓŁKACH.

Zapraszamy chętnych na start o godzinie 10.00 z placu Zwycięstwa, a naszym celem będzie zdobycie Regionalnej Odznaki Krajoznawczej „TWIERDZA PIŁA” ustanowionej przez Zarząd Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie.

Już sama nazwa powinna zachęcić miłośników militariów – bo chodzi o wędrówkę po okolicach Piły „od bunkru do bunkru” na trasie od okolic Leszkowa, lasami do szosy w kierunku Bydgoszczy, obok jezior Bagiennego, Jeleniowego, Płotki aż do szosy w kierunku Złotowa. Podczas wędrówki należy fotograficznie udokumentować swój pobyt przy 10 bunkrach typu „Heindrich” i 5 bunkrach typu „Ringstand 58 c” popularnie zwanych „Tobrukami” (fachowców w temacie proszę o wybaczenie!).

Tak więc, kto chętny – zapraszam. Uprzedzam, że nie będzie łatwo. Może nie będzie tak jak obiecywał Winston Churchill – „krew, pot i łzy” – ale czeka nas jazda po terenie, niekiedy konieczne będzie prowadzenie roweru. Cała trasa liczy około 25 kilometrów, odwiedzimy też po drodze pamiątki po I wojnie światowej – cmentarz choleryczny i cmentarz w Leszkowie.

Wszystkie szczegóły związane ze zdobywaniem odznaki wyjaśnimy na starcie; koledzy, którzy już ją zdobyli pokażą swoje „kroniki odznaki” ale proszę pamiętać o zabraniu ze sobą aparatów fotograficznych, które będą potrzebne do dokumentowania „odwiedzin” przy bunkrach.

I jeszcze jedno – wrócimy do Piły o takiej porze, że chętni zdążą jeszcze na próbę bicia rekordu Guinnessa w ilości ludzi jednocześnie niosących flagę.

Jan Balcerzak

zdobywamy_twierdze_pila00

zdobywamy_twierdze_pila01