Zdobywamy tę odznakę… | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Zdobywamy tę odznakę…

zdobywamy_te_odznake

… czyli Odznakę Krajoznawczo-Turystyczną „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” ustanowioną przez Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu 1 kwietnia 2003 roku.

Parafrazując jedną z radiowych reklam można powiedzieć, że „jest co najmniej milion powodów…” by ją zdobywać. A najważniejszym jest przypadająca w tym roku 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako Wielkopolanie mamy szczególną powinność w pielęgnowaniu pamięci o tym zrywie zbrojnym, jedynym w naszej historii zakończonym zwycięstwem.

Z własnego doświadczenia wiem, że czasem stajemy przed pytaniem – gdzie by tu pojechać, co by zobaczyć, co odwiedzić. Tych kilka zdań, które znajdą Państwo poniżej może być podpowiedzią.

Regulamin wspomnianej Odznaki zakłada, że by ją otrzymać należy odwiedzić, zwiedzić od 10 do 90 miejsc i obiektów związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Sposób dotarcia do tych miejsc jest indywidualną sprawą każdego turysty – można pieszo, rowerem, samochodem, samemu, w grupie, wycieczką autokarową.

Oddział Pilski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Henryka Kamińskiego  wraz z Kołem nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Pile postanowił pomóc turystom w zdobywaniu Odznaki i przygotowaliśmy dla chętnych „Kroniki wycieczek”, w których będzie można dokumentować odwiedzenie miejsc wymaganych przez regulamin Odznaki, bądź to podczas indywidualnych wyjazdów, bądź uczestnicząc w zorganizowanych imprezach. Przygotowane „Kroniki wycieczek” można wziąć z Oddziału PTTK w Pile, ul. Śródmiejska 12/1, wejście od Ossolińskich.

Najbliższe imprezy rowerowe, podczas których odwiedzimy miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim odbędą się już 26 maja i 2 czerwca – zapraszam do wzięcia udziału. W pierwszym terminie – 26 maja, w sobotę – wystartujemy o godzinie 10.00 z placu Zwycięstwa i ruszymy do Ługów Ujskich, Ujścia, Mirosławia Ujskiego, Nowej Wsi Ujskiej, Byszek, Dziembowa, by przez leśnictwo Kalina wrócić do Piły. Oczywiście po drodze zobaczymy miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim i obejrzymy okolicznościową wystawę w galerii w starym kościele w Ujściu.

2 czerwca – również z placu Zwycięstwa, również o godzinie 10.00 -  pojedziemy z kolei do Glesna, na obchody 600-lecia wsi, której mieszkańcy brali udział w działaniach Powstania Wielkopolskiego.

Dla tych, którzy nie lubią wyjazdów rowerowych i preferują piesze wypady przygotowane będą spacery po Pile z przewodnikiem, oczywiście szlakiem powstańczych śladów w naszym mieście – termin spacerów w trakcie ustalania i niedługo będą ogłoszone.

Oprócz wspomnianej Odznaki Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK w Poznaniu dnia 7 października 2014 roku ustanowiła Odznakę „100-lecia Powstania Wielkopolskiego”. Regulaminy obu odznak można bez problemów znaleźć w internecie a ich zdobywanie zaplanować indywidualnie podczas wyjazdów rowerowych, wycieczek pieszych czy dalszych wypadów samochodowych. Będzie to z pewnością wspaniała lekcja historii – zachęcam do wzięcia w niej udziału…

Jan Balcerzak (PTTK Piła)