Złotów. Zakończenie sezonu w Zagrodzie Krajeńskiej

Przyroda sama podpowiada, że czas zakończyć sezon w Zagrodzie Krajeńskiej. Na pierwszy weekend października, mimo zapowiadanych przelotnych deszczów, jesteśmy przygotowani! Będą namioty, cieplutkie koce i rozgrzewające trunki Cydro-Win.

Zaplanowaliśmy sporo atrakcji: koncert podwórkowy, prezentację multimedialną, występ ludowy, pokaz strojów, zajęcia manualne i tradycyjne zwiedzanie z przewodnikiem! W Zagrodzie z magią natury i otoczeniem sprzed 200 lat, można poczuć się jak na wsi. Do zwiedzania z przewodnikiem jest chata podcieniowa z XVII wieku przywieziona ze wsi Święta, obora, stodoła, bogato wyposażona kuźnia, szemrzące koło wodne oraz ekspozycja stała maszyn i narzędzi rolniczych. Zachęcamy do udziału całe rodziny, aby integrować się, wymieniać refleksje i wspólnie się bawić. Zapraszamy na kulturalne spędzenie jesiennego weekendu, zapewniamy gorącą atmosferę. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

Sobota 1 października na sielsko. Popołudnie umili wesoła, doskonale znana gościom Zagrody, kapela podwórkowa No To Cyk. Jerzy Jelonek, opowieściami i prezentacją multimedialną, zachęci do wspomnień, szczególnie starszych mieszkańców Złotowa i okolicy. Poprowadzi sentymentalną ścieżką przez powojenne kroki szkolnictwa rolniczego w Złotowie. Wykład odbędzie się z udziałem gości honorowych, byłych dyrektorów szkoły rolniczej i jej absolwentów. Będzie to okazja do spotkania, wspomnień i na pewno wielu wzruszeń. W trakcie wydarzenia będzie można rozgrzać się grzanym winem wytwarzanym przez Cydro-Win Paweł Rudnik z pobliskiego Jastrowia. Sielską sobotę w nastroju sentymentalno–jesiennym spędzimy pod dachem obory, przy dźwiękach akordeonu i szklaneczce rozgrzewającego trunku.

Krajeńska niedziela 2 października to już ostatni dzień otwarcia Zagrody w tym sezonie. O godz. 15 rozpocznie się koncert amatorskiego zespołu folklorystycznego Sadkowianie. Starsi uraczą nas śpiewem, a młodsze pokolenie zaprezentuje swoje taneczne zdolności. Nastąpi również prezentacja nagrodzonych strojów w zorganizowany przez Muzeum Ziemi Złotowskiej i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku konkursie na strój krajeński dla KGW. Pokaz ma na celu docenienie zawartego piękna tradycji i różnorodności adaptacji motywów krajeńskich do współczesności. Dla chętnych przygotowaliśmy warsztaty polegające na odwzorowaniu motywów haftu krajeńskiego na drewnie i pomalowaniu ich farbami w charakterystycznych dla niego barwach. Własnoręcznie namalowany wzór haftu krajeńskiego będzie świetną pamiątką z naszego, lokalnego skansenu i symbolem tradycji krajeńskiej kultury.

Uwaga – od października zwiedzanie Zagrody będzie możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu terminu w Muzeum!

Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie

zlotow_zakonczenie001

zlotow_zakonczenie002