Znaczące wsparcie dla Północnej Wielkopolski z Funduszu Inwestycji Samorządowych | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Znaczące wsparcie dla Północnej Wielkopolski z Funduszu Inwestycji Samorządowych

W czwartek, 25 czerwca, poseł na Sejm Krzysztof Czarnecki w towarzystwie posła Marcina Porzucka i lokalnych samorządowców, radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego  przedstawił konkretne dane, dotyczące finansowego wsparcia poszczególnych gmin i powiatów z naszego regionu, jakie otrzymają ich samorządy w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0. To pieniądze – z Funduszu Inwestycji Samorządowych – na inwestycje do wykorzystania w tym i przyszłym roku.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów. Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

- To są dobre wiadomości dla wszystkich  samorządów szczebla powiatowego jak i gminnego. Jako posłowie głosowaliśmy nad uchwaleniem tarcz, które miały osłonić przedsiębiorców oraz osoby, które mogły utracić pracę. Także mieliśmy sygnały od samorządów, że takiego wsparcia oczekują. W ostatniej tarczy, którą podpisał pan prezydent Andrzej Duda są środki na Fundusz Inwestycji Samorządowych. Jest to duża kwota w skali całego kraju – 6 miliardów złotych dla samorządów na inwestycje. W sierpniu pieniądze będą przekazywane na wniosek składany do wojewody i przelewane we wrześniu na konta jednostek samorządu terytorialnego – mówi Krzysztof Czarnecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z programu, czyli Tarczy dla samorządów, pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Piła otrzyma 6 536 935 zł a powiat pilski 4 174096 zł.

- Mam nadzieję, że w Pile będzie rozmowa z radnymi także z opozycji, na co te środki wydać. Mam nadzieję, że żadna gmina nie zrezygnuje z tych środków, bo np. dla gminy  Szydłowo kwota ok. 2 milionów złotych to bardzo dużo, którą przeznaczą  na inwestycje.  Mam nadzieję, że na jesień będą duże place budowy w danych gminach. Pieniądze są zagwarantowanedodaje Marcin Porzucek, poseł PiS.

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania. Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.

Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce.

(SE)

znaczace_wsparcie

znaczace_wsparcie_02 znaczace_wsparcie_03 znaczace_wsparcie_04 znaczace_wsparcie_05 znaczace_wsparcie_06 znaczace_wsparcie_07 znaczace_wsparcie_08 znaczace_wsparcie_09 znaczace_wsparcie_10 znaczace_wsparcie_11 znaczace_wsparcie_12 znaczace_wsparcie_13 znaczace_wsparcie_14 znaczace_wsparcie_15 znaczace_wsparcie_16 znaczace_wsparcie_17 znaczace_wsparcie_18