Zrób zakupy w TESCO. Zagłosuj i pomóż młodzieży z powiatu pilskiego uczyć się programowania | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Zrób zakupy w TESCO. Zagłosuj i pomóż młodzieży z powiatu pilskiego uczyć się programowania

  Roboty od TESCO

  Pilski projekt „Robotyka i programowanie” znalazł się na liście kilkuset projektów, na które głosować można w sklepach TESCO. Projekt zyskał uznanie ekspertów oraz Komisji Grantowej. Jeśli znajdzie się na liście 125 organizacji, które otrzymają grant na 5000 zł, stowarzyszenie „Zaprogramuj przyszłość” kupi roboty Lego Mindstorms i przeprowadzi warsztaty programowania dla wszystkich gimnazjów z powiatu pilskiego. Głosowanie rusza 3 października.

  Robiąc zakupy, zagłosuj i pomóż młodzieży z Piły zacząć przygodę z programowaniem. Być może będzie to ich pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonego, dobrze płatnego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu.

  Po co uczniom programowanie?

  W pilskich szkołach szansę na naukę programowania mają nieliczni. Ciągle  mało jest zajęć z programowania, jeszcze mniej z robotyki. Zdaniem Katarzyny Pazdej i Renaty Nagiewicz, nauczycielek z Technikum Informatycznego i założycielek stowarzyszenia „Zaprogramuj przyszłość”, szkoły nie nadążają za rozwojem i nowymi technologiami. Z kolei zajęcia pozaszkolne w dziedzinie robotyki i programowania dostępne są dla nielicznych, a na rynku pracy istnieje wielkie zapotrzebowanie na programistów.

  - Dlatego warto, żeby dzieci uczyły się już od najmłodszych lat podstaw programowania i robotyki – mówią K. Pazdej i R. Nagiewicz.

  Kto skorzysta z projektu?

  Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów z programowania i robotyki dla młodzieży w wieku 14-16 lat. Uczestnicy poznają podstawy języka C++ oraz programowania robotów. Zajęcia odbywać się będą w ZSP nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Pile (popularnie zwanym „Mechanik”). Prowadzić je będą nauczyciele informatycy, specjaliści łączący umiejętności programistyczne z dużym doświadczeniem pedagogicznym i pasją przekazywania wiedzy. Warsztaty będą prowadzone w grupach 15 osobowych.

  Programowanie (nie) tylko dla programistów

  Czy każdy, kto w gimnazjum, a nawet szkole podstawowej zacznie uczyć się programowania, zostanie w przyszłości programistą?

  - Zdecydowanie nie! – odpowiadają inicjatorki akcji. - Ale umiejętności programistyczne wpłyną na rozwój intelektualny dzieci, rozwiną ich kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów. To z kolei zwiększy ich szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy w przyszłości.

  Zaprogramuj LEGO

  Na potrzeby warsztatów Stowarzyszenie planuje kupić dwa roboty programowalne LEGO MINDSTORMS EV3 w wersji edukacyjnej.

  Projekt obejmie wszystkie szkoły gimnazjalne na terenie powiatu pilskiego. Stowarzyszeni „Zaprogramuj przyszłość” zapraszać będzie uczniów zainteresowanych programowaniem. W sumie projekt obejmie 120 osób.

  Dzięki warsztatom młodzież nabędzie pierwszych umiejętności programistycznych (pozna konstrukcje programistyczne w języku C++ takie jak zmienne, instrukcje warunkowe, pętle) oraz umiejętności programowania robotów (wykorzystanie czujników, silników, przekładni) oraz nawiążą nowe relacje z uczniami technikum, ponieważ zajęcia odbywały będą się w Technikum Informatycznym (ZSP nr 1 czyli popularnym Mechaniku).

  Programowanie ciekawsze niż granie?

  - Zagłosuj na nasz projekt, a twoje dziecko przekona się, że programowanie może być bardziej fascynujące niż samo granie mówią twórczynie projektu, które oprócz pracy w szkole prowadzą także Akademię Programowania LeveUP, w której uczą programowania nawet siedmiolatków. - Dzięki projektowi młodzież z powiatu pilskiego uczestniczyć będzie w warsztatach z programowania. Będzie to dla nich świetna przygoda, a jednocześnie, być może pierwszy krok do zdobycia dobrego zawodu.

  Stowarzyszenie „Zaprogramuj przyszłość” zostało powołane przez osoby związane z informatyką, programowaniem i edukacją. Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej szczególnie w zakresie rozbudzania i rozwijania zainteresowań nowymi technologiami, programowaniem i robotyką.

  Poprzez zajęcia z młodzieżą i warsztaty twórcy Stowarzyszenia chcą upowszechniać ideę społeczeństwa informacyjnego, gotowego do twórczego wykorzystania technologii, które pojawiły się w XXI wieku.

  Jak głosować?

  Od 3 do 31 października przy zakupach w sklepach Tesco klienci, oprócz paragonu, otrzymają żeton do do głosowania, który wrzucony do jednej z urn staje się głosem oddanym na wybrany projekt.

  Renata Nagiewicz

  bdr

  bdr bdr