Żywa lekcja historii w wykonaniu uczniów klas mundurowych ZSH w Poznaniu | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Żywa lekcja historii w wykonaniu uczniów klas mundurowych ZSH w Poznaniu

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu jako pierwsza jednostka w kraju zaprezentowała publiczności niezwykłe historyczne widowisko z okazji 100-lecia powołania Policji Państwowej. Spektakl pn. „Jeden dzień ze służby Wiktora – przodownika Policji Państwowej” został wystawiony 18 lutego br., w Teatrze Wielkim podczas gali rozpoczynającej wielkopolskie obchody tej rocznicy. A wczoraj w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile przy ul. Okrzei spektakl obejrzała młodzież z pilskich szkół średnich.

W związku z realizacją zadań koncepcji zintegrowanych działań polskiej Policji na poziomie centralnym w ramach obchodów 100-lecia Policji Państwowej w dniu 18 marca br. w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyła się premiera żywej lekcji historii w formie spektaklu pt. “Jeden dzień ze służby Wiktora przodownika Policji Państwowej”. Wydarzenie to rozpoczęło w Wielkopolsce czas obchodów setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Organizatorem powyższego przedsięwzięcia był Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, który stworzył m.in. scenariusz zaprezentowanej sztuki. W rolę aktorów i opiekunów teatralnych wcielili się uczniowie i nauczyciele z klas mundurowych z Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

Kontynuacją tego przedsięwzięcia stały się wizyty uczniów z Zespołu Szkół Handlowych w Lesznie, Kaliszu, Objezierzu i w dniu 04 grudnia br. w Pile, mające na celu szerzenie wartości patriotycznych, rozpowszechnianie wiedzy historycznej na temat Policji Państwowej oraz budowanie i wzmacnianie godnego, pozytywnego wizerunku Policji, zarówno w środowisku policyjnym, jak i w społeczeństwie.

Sztuka została stworzona w taki sposób, aby przybliżyć współczesnemu odbiorcy, szczególnie młodzieży, to co odległe, czasami już zapomniane, aby wydarzenia i ludzie ówcześnie żyjący nie wydawali się niezrozumiani i obcy.

Młodzi aktorzy wcielając się w role przeżyli niezapomnianą przygodę a oglądający ich koleżanki i koledzy z innych miast mogli przenieść się do minionej epoki i poczuć klimat lat 20—tych. Taka żywa lekcja historii spodobała się młodym widzom i włączyła ich w świadome uczestnictwo w obchodach 100-lecia powstania Policji Państwowej.

Funkcji trenera i reżysera teatralnego podjęła się nauczycielka języka polskiego pani Agnieszka Maleszyk- Kaiser. Spektakl obejrzało łącznie ponad 1000 uczniów (w tym w Pile ponad 200 uczniów) z klas policyjnych objętych patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Twórcą i organizatorem tego przedsięwzięcia był Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu.

Serdecznie dziękujemy młodzieży i gronu pedagogicznemu z Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu oraz kierownictwu i policjantom z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu za wizytę w Pile oraz możliwość obejrzenia spektaklu.

Podkom. Żaneta Kowalska – KPP w Pile / KWP Poznań

zywa_lekcja1_01

zywa_lekcja1_07 zywa_lekcja1_02 zywa_lekcja1_03 zywa_lekcja1_04 zywa_lekcja1_05 zywa_lekcja1_06