Prezydent odpowiada
1. Panie Prezydencie, czy jest Pan świadom, że będąc jedną z osób głosujących za podniesieniem cen wywozu śmieci strzela Pan sobie w kolano i neguje szanse na dalszą karierę polityczną w Pile? Pomimo wielu zgłoszeń o problemach z wywozem śmieci, czyli mówiąc wprost słabą jakością usług świadczonych przez PRGOK Pan głosuje za podwyżką. Może najpierw byłoby dobrze ruszyć całą tą machinę, aby dostarczała faktury, wywoziła śmieci nawet jak jest gdzieś na drodze remont i muszą jechać 5 minut dłużej, a dopiero potem się zastanowić czy wykonywane usługi zasługują na podniesienie cen. Pozdrawiam, Krzysztof Kabaciński
Szanowny Panie,
Moim zadaniem jest pracować na rzecz społeczeństwa oraz zarządzać miastem zgodnie z prawem, a nie oszukiwać mieszkańców na rzecz własnych aspiracji politycznych – także wtedy, gdy trzeba podejmować decyzje trudne. Taką decyzją jest między innymi podniesienie stawek za wywóz śmieci przez zgromadzenie Związku Międzygminnego. Głosowanie przeciw byłoby zwykłym zakłamaniem i odsuwaniem odpowiedzialności i zadań jakie są nałożone na gminy w zakresie gospodarki odpadami przez rząd i parlament.
Problem podwyżek za wywóz śmieci dotyczy całego kraju i jest spowodowany wprowadzonymi przez rząd zmianami m.in.: obowiązkową selektywną zbiórką odpadów podzieloną na pięć frakcji, wzrostem opłaty ministerstwa środowiska ze 120 zł do 270 zł, wprowadzeniem obowiązkowego monitoringu składowisk śmieci, obowiązkowymi inwestycjami dostosowującymi zakłady gospodarki odpadami do zmieniających się wymogów technologicznych. Na wnioski mieszkańców i na skutek naszych obserwacji została zwiększona także częstotliwość odbioru nieczystości.
To tylko niektóre z czynników kosztotwórczych. Do tego należy doliczyć wzrost płacy minimalnej, paliwa, energii. To ustawodawca (parlament) i rząd określili, że gminy nie mogą dopłacać do systemu gospodarki odpadami przenosząc pełne koszty na mieszkańców. Do tego dochodzi bierność władz centralnych w zakresie ułatwień dla firm zajmujących się utylizacją śmieci (np. od miesięcy brakuje dokumentów wykonawczych dla firm, które chciałyby budować kolejne spalarnie) lub dopłat do przerobu zebranych materiałów selektywnie. Te zaniechania w szczególny sposób wpływają na ceny oferowane przez firmy odbierające i przetwarzające odpady.
Swoje niezadowolenie w sprawie wysokich cen za wywóz odpadów komunalnych proponuję kierować w kierunku posłów PIS i jej koalicjantów. To oni ustalają obecnie zasady prawne i wspierają w parlamencie rząd.
2. Witam!
Mam pytanie odnośnie żłobków i przedszkoli: czy one istnieją tylko dla pracowników administracyjnych, którzy zaczynają pracę najwcześniej od godz. 7?
Co z rodzinami, które chodzą do pracy często na zmiany i zaczynają od godz. 6 rano? Gdzie mają zostawić dzieci? Jest tak, że oboje rodziców zaczyna pracę na tej samej zmianie a nie każdy może skorzystać z pomocy babci. Czy nie można otworzyć ich od godz. 5.30? Może nie codziennie, ale można by było zrobić przynajmniej grafiki, w które dni byłaby taka potrzeba. Wszystko zależy od dobrej chęci ze stron żłobków i przedszkoli.
Pozdrawiam. M. Rudzinska
Szanowna Pani, godziny otwarcia przedszkoli zależą od ustaleń pomiędzy dyrektorem a rodzicami.
3. Kiedy zostaną rozebrane budynki przeznaczone do rozbiórki przy ulicach Browarnej i Młodych? Chodzi o budynki przy kościele i za Zespołem Szkół
Muzycznych.
Trwają procedury związane z wyburzeniem wspomnianych budynków, m.in. formalności u Konserwatora Zabytków.