188. Rocznica Powstania Listopadowego oraz Dzień Podchorążego w Pile

W nocy z  29/30 listopada 1830 roku w powstańczym zrywie Polacy ruszyli przeciwko rosyjskiemu zaborcy – największej potędze militarnej Europy. Był to największy wysiłek zbrojny Polaków w XIX wieku.

Na cześć bohaterów – inicjatorów zrywu, w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego świętujemy w naszym mieście „Dzień Podchorążego” –  święto zapoczątkowane przez podchorążych z Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile,  obecnie działających pod szyldem Stowarzyszenia Miłośników Munduru. W tym miejscu należy przypomnieć jak silne tradycje miała Piła w szkoleniu mundurowych – do 1990 roku oficerów inżynierów służby samochodowo – czołgowej, szkoła jeszcze pod dwoma innymi szyldami kształciła służby samochodowo – czołgowe do 2002 r.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Miłośników Munduru za kultywowanie tradycji, dbałość o eksponaty, szerzenie historii nie tylko o powstańcach bohaterach, ale kolegach z tzw. „podchorążówki” mających duży wpływ na kształt i historię naszego miasta. Dziękujemy również młodemu pokoleniu – kadetom z Centrum Kształcenia Nauka oraz harcerzom.

UM Piły

rocznica_powstania00

rocznica_powstania02 rocznica_powstania01