2 x Polski Teatr Tańca w Pile

2x_Polski_Teatr

W sobotę, 11 lutego, o godz. 19.00 w Regionalnym Centrum Kultury odbędą się dwa spektakle w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca. Pierwszy, zatytułowany „Hello, My Friend” i drugi „Wo-man w pomidorach”. Bilet: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. Zapraszamy serdecznie na te widowiska.

Hello, My Friend!

choreografia: Paweł Malicki, muzyka: Asaf Avidan, Bloodstone, Las Hermanas Goggi, Boris Kovac & Ladaaba Orchestra, Elvis Presley, La Lupe, Nada Malanima, The Black Keys, Alva Noto

obsada premierowa: Artur Bieńkowski, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Paweł Malicki
aranżacja muzyki: Daniel Stryjecki, kostiumy, scenografia: Pawel Malicki
premiera: 25 kwietnia 2014 MP2 w Poznaniu
czas trwania: 26 min

Bardzo trafną narracją do spektaklu „Hello, My Friend!”, jak i po części inspiracją do  tematu jest cytat ze Sławomira Mrożka:

„Nie lubię męskości… Określenie zniewieściały jest w gruncie rzeczy określeniem pochlebnym. Oznacza ono, że dany osobnik często się myje, nie lubi zabijać ludzi, zdolny jest do współczucia, nie lubi wrzeszczeć i pchać się, żeby udowodnić swoją ważność”.

Spektakl jest nawiązaniem do zeszłorocznego przedstawienia Pawła Malickiego pt. „Hello, Stranger!”, jest to kolejna  jego odsłona. W „Hello, My Friend!” choreograf podejmuje temat mężczyzn i męskości oraz związanych z nimi stereotypów i przekłamań. Koncentruje się na analizie reguł zachowań i współzależności panujących w męskich grupach. Paweł Malicki nie ucieka od obnażania ich niedoskonałości, gdyż jak powszechnie wiadomo – nie ma ludzi idealnych, zwłaszcza mężczyzn.

Wo-man w pomidorach

choreografia: Yossi Berg
muzyka: Nancy Sinatra, Julie London, Petula Clark, The Treble Spankers, The Chemical Brothers, Cosmo Cosmolino, Virginia Rodrigues, Edith Piaf
kostiumy: Dalia Lider
czas trwania: 40 minut

Spektakl Yossi Berga to nieco nostalgiczna, ale nie pozbawiona żartobliwych akcentów, opowieść o kobietach i mężczyznach, blondynkach i macho, o stereotypach, którym ulegamy wpadając we własne pułapki. Formę przedstawienia budują charakterystyczne dla teatru tańca elementy, których programowy synkretyzm pozwala łączyć w jedną całość taniec, śpiew i działania aktorskie, elementy kultury wysokiej z cytatami z życia codziennego.

Spektakl wyróżniony „Bursztynowym Faunem”, główną nagrodą II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Gdyni.

Od premiery spektakl prezentowany był m.in. w następujących krajach: Białoruś, Cypr, Chiny, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Szwecja i Ukraina.

Aneta Lorek
Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji
Teatr Miejski, plac Staszica 1, 64-920 Piła