20-lecie wałeckiego Bractwa Rycerzy Bezimiennych

11 maja 2024 r. w Wałeckim Centrum Kultury  odbyła się druga edycja wydarzenia Szranki z Historią, która była połączona z obchodami 20 – lecia Bractwa Rycerzy Bezimiennych- Drużyna Wojów Grodu Wałcz. Z tej okazji odbyło się otwarcie wystawy zdjęć, oraz prelekcje historyczne m.in. o historii Tuczna, czy „ziołach starych jak świat”.

 

Natomiast przed budynkiem WCK  dla wszystkich przygotowano wiele atrakcji w osadzie historycznej. A w niej m.in. zabawki i instrumenty  historyczne,   stolarstwo, kuchnia średniowieczna, zielarstwo, stanowisko kata, kowala, sokolnika, zielarstwa oraz gry i konkursy historyczne z nagrodami.

 

– Muszę powiedzieć przygotowując zdjęcia  do wystawy i patrząc na młodzież, która przychodziła kiedyś do nas to dziś to są ludzi już dorośli mające własne dzieci. Ja się śmieje, że jest to grupa pokoleniowa. To kawał czasu, sporo osób nie tylko młodych, ale i rencistów, które zajmują się popularyzowaniem wczesnego średniowiecza w ramach Bractwa Rycerzy Bezimiennych- Drużyna Wojów Grodu Wałcz. Dla jednych jest to oderwanie od codzienności a dla innych pasja. Jednak łączy nas historia, którą przekazujemy na naszych wydarzeniach. Podczas otwarcia była mowa o pond setkach wydarzeniach z naszym udziałem, ale było ich znacznie więcej od dużych jak i małych, na których naszą wiedzę przekazujemy osobom zainteresowanym – mówi Robert Kraszczuk, prezes wałeckiego Bractwa Rycerzy Bezimiennych.

 

Bractwo Rycerzy Bezimiennych- Drużyna Wojów Grodu Wałcz to grupa rekonstrukcyjna odtwarzająca kulturę Słowian i Wikingów ze wczesnego średniowiecza. Zajmuje się rzemiosłem, walka, tańcami i zabawami. Bractwo składa się z drużyny, w skład której wchodzą: wojowie, niewiasty i rzemieślnicy. Obowiązuje hierarchia złożona z niewolników, terminatorów i pełnoprawnych członków bractwa. Celem drużyny jest popularyzowanie kultury wczesnego średniowiecza, a zwłaszcza okresu IX-XI wiek . Symbolem bractwa są dwa wilki zwrócone ku słońcu. Proporcem zajmuje się jedna osoba wyznaczona na wiecu. ZAWOŁANIE Na Słońce!, Na Wilka!, Sława!

 

Więcej informacji na strome: brbwalcz.cba.pl oraz Facebook.

 

Sebastian Daukszewicz