25-lecie działalności świętowała Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta w Kaczorach
23 czerwca 2023 r. w sposób uroczysty świętowano 25-lecie orkiestry dętej działającej przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Kaczorach. Zgromadzona publiczność miała niepowtarzalną okazję, żeby wysłuchać przygotowanego specjalnie na tę okazję koncertu, przeplatanego przemówieniami, gratulacjami, upominkami dla członków orkiestry. Jednak najważniejszym punktem programu było nadanie orkiestrze imienia Zdzisława Nawrota założyciela orkiestry i długoletniego jej dyrektora. A to wszystko w uznaniu za zasługi na rzecz rozwoju kultury muzycznej na terenie gminy Kaczory.
Jubileuszowy koncert był niezwykłą muzyczną podróżą, podczas której Jubilatka zaprezentowała wachlarz swoich możliwości, który nagradzano gromkimi oklaskami Oczywiście nie mogło zabraknąć tortu urodzinowego dla Jubilatki.
– Dla mnie jest to wielki zaszczyt, że mogłem z panią dyrektor, z przewodniczącym rady, panu kapelmistrzowi Romualdowi wręczyć akt nadania imienia Zdzisława Nawrota tej orkiestrze. Myślę, że wielu z nas pamięta pana Zdzisława Nawrota – ile ta osoba zrobiła dla naszej lokalnej społeczności. Dziś jego dzieło kontynuuje pan Romuald Wiza. Również członkowie orkiestry doceniają wkład, jaki włożył pan Nawrot w jej rozwój i dlatego orkiestra wyszła z taką inicjatywą. 25 temu, przy przyzwoleniu rady gminy, podjęliśmy dobrą decyzję, dzięki czemu dzisiaj nikt z mieszkańców nie wyobraża sobie imprezy bez udziału naszej orkiestry. Są z nami na różnych uroczystościach, za co też im serdecznie dziękuję – mówił podczas uroczystości Brunon Wolski, burmistrz miasta i gminy Kaczory.
Krótki rys historyczny
Zarząd Gminy Kaczory 23 stycznia 1998 roku rozważył możliwość utworzenia orkiestry dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kulty w Kaczorach. Miesiąc później Rada Gminy w głosowaniu jawnym udzieliła większością głosów akceptacji dla Wójta Gminy Kaczory w celu podjęcia działań do utworzenia orkiestry dętej. Orkiestrę stworzył od podstaw i prowadził przez ponad 20 lat pan Zdzisław Nawrot, dawny kapelmistrz orkiestry wojsk lotniczych w Pile.
Orkiestra w swym dorobku artystycznym poszczycić się może ponad 1000 koncertów na rzecz społeczności lokalnej, ale nie tylko. Są ozdobą na wszystkich ważniejszych imprezach gminnych, powiatowych, regionalnych. Reprezentowali gminę Kaczory w przedsięwzięciach ogólnopolskich, m.in. w lutym 2001 roku orkiestra wzięła udział w koncercie finałowym programu TVP „Nasz człowiek na urzędzie”, gdzie zaistniała z wielkim powodzeniem. Redakcja programu 1 TVP doceniając profesjonalizm orkiestry umożliwiła jej reklamę ogólnopolską. W 2004 roku w lipcu mieli swój koncert na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji 85-lecia istnienia Policji.
Wykonują utwory orkiestrowe z udziałem solistów instrumentalistów, a także wokalistów. Udowodnili, iż równie dobrze jak w repertuarze muzyki marszowej czują się w programie operetkowym, popularnych standardach muzyki rozrywkowej, w repertuarze biesiadnym, a także religijnym. Są w stanie sprostać wszelkim oczekiwaniom. W 2020 roku dyrygentem został pan Romuald Wiza wieloletni muzyk orkiestry i kapelmistrz orkiestry w Wieluniu. Obecnie w orkiestrze gra 22 muzyków.
***
Zanim rozpoczęto świętowanie jubileuszu orkiestry burmistrz Brunon Wolski zaprezentował Urząd Miasta i Gminy w Kaczorach po remoncie. Koszt całego remontu, który trwał ponad cztery lata wyniósł ok. 5 milionów złotych. Budynek Urzędu wzbogacił się również o jakże potrzebną windę, która umożliwi dotarcie na wyższe piętra. Podczas prezentacji odnowionego w iście europejskim stylu budynku UM i G Kaczory, miało miejsce poświecenie budynku oraz umieszczenie krzyża na ścianie.
Na jubileusz orkiestry przybyli również samorządowcy, którzy jak co roku spotykają się z burmistrzem Wolskim z okazji obchodzonego pod koniec maja Dnia Samorządu Terytorialnego.
Sebastian Daukszewicz