3 pytania do prezydenta
Niedługo startuje kolejna, piąta już edycja pilskiego budżetu obywatelskiego. Czy czekają nas jakieś zmiany w tegorocznej edycji?
Pilski Budżet Obywatelski to narzędzie, które stale rozwijamy. Zależy nam na tym, aby ten sposób komunikacji z mieszkańcami był jak najbardziej przejrzysty i sprawiedliwy. Każda kończąca się edycja przynosi nowe wnioski, które analizujemy w okresie jesienno-zimowym, a wiosną wprowadzamy do regulaminu kolejnych konsultacji. Zgodnie z tym założeniem, w pierwszej połowie kwietnia zostaną ogłoszone zasady tegorocznych konsultacji. Przyspieszenie tej procedury pozwoli na przeprowadzenie głosowania jeszcze w czerwcu. Zachęcam więc Państwa już teraz do zastanowienia się nad tym, co chcielibyście Państwo zmienić w Waszym otoczeniu. To czas na rozmowy z sąsiadami i znajomymi, na temat Waszych potrzeb. W tym roku do liczenia głosów zamierzamy włączyć również mieszkańców. Zasady naboru do komisji liczącej głosy przedstawimy później. Oczywiście nie są to jedyne zmiany jakie nastąpią w regulaminie Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie zaprezentujemy podczas konferencji prasowej, która odbędzie się już niebawem.
Za oknami wiosna, podczas ostatniego ciepłego weekendu pilanie ochoczo zaczęli korzystać z dróg rowerowych. Czy, a jeśli tak to jakie, nowe ścieżki rowerowe pojawią się w Pile w tym roku?
W chwili obecnej jesteśmy w trakcie przetargu na wybór firmy, która podejmie się przebudowy 6 ciągów pieszo – rowerowych o łącznej długości około 5,2 km. Są to ścieżki wzdłuż ulic: Kossaka, Powstańców Wielkopolskich, Wawelskiej, Podgórnej, Mickiewicza i Wojska Polskiego. Prace, które zostaną wykonane mają zwiększyć komfort jazdy rowerami oraz bezpieczeństwo rowerzystów i innych uczestników ruchu.
Kolejna bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców miasta to informacja o budowie 10 ulic: Kadetów, Rodła, Ofiar Katynia, Dalekiej, Równej, Promiennej, Tartacznej, Targowej, Polnej oraz Drygasa.
Przy ulicy Wawelskiej w Pile dokonano wycinki drzew. Czy to efekt „lex Szyszko”?
Na ulicy Wawelskiej przed nami bardzo duża inwestycja drogowa, a wycięte drzewa z nią kolidowały (przed wycinką wszystkie drzewa podlegały ocenie ornitologa, a po wycince sprawdzeniu przez entomologa). Ulica Wawelska zmieni się nie do poznania – zostanie przebudowana i rozbudowana na odcinku prawie 3 km. Powstaną tam ścieżki rowerowe, chodniki, zatoki autobusowe, energooszczędne oświetlenie i nowe wiaty przystankowe. Na niektórych odcinkach ulica będzie miała 3 pasy ruchu, przebudowane zostanie także 5 skrzyżowań. Według wyliczeń inwestorskich wartość wszystkich prac wyniesie około 17,5 miliona złotych.