32. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”

Kilkanaście osób z Polski, Węgier, Rumunii i Ukrainy podpisało porozumienie w sprawie organizacji i przeprowadzenia w tym roku 32. edycji Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”. Po raz pierwszy w historii porozumienie, którego podpisanie rozpoczyna prace przy realizacji festiwalu, został podpisany w formule on-line.

Powodem takie rozwiązania, jest oczywiście pandemia i wprowadzenie związanych z nią ograniczeń i obostrzeń. Nic też dziwnego, że współorganizatorzy festiwalu, w swoich wystąpieniach, mówili o problemach związanych z epidemią koronawirusa i związanych z nią zagrożeniach, dla przeprowadzenia tej ważnej dla wielu społeczności międzynarodowej imprezy. Tym bardziej, po zeszłorocznych doświadczeniach, kiedy z powodu epidemicznego lockdown’u, „Bukowińskie Spotkania” trzeba było odwołać.

– Pandemia, to czas próby, również dla naszego festiwalu. I patrząc na to co się stało w ubiegłym i w tym roku, możemy stwierdzić zgodnie z powiedzeniem „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”. I tak będzie z „Bukowińskimi Spotkaniami”. Tym bardziej, że choć w trudnym czasie pandemicznego testu wiele projektów się nie udało i umarło, to jednak były również ważne pomysły, które udało się wykonać. I tak będzie z „Bukowińskimi Spotkaniami” – powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.

– Mam nadzieję, że w tym roku porozumienie zostanie zrealizowane i pandemia, która dotyka cały świat nam w tym nie przeszkodzi – powiedział burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk i podkreślił. – Niestety wielu z nas już nie ma i nigdy już z nami w Jastrowiu oraz innych miastach, nie będzie. I to jest dodatkowy bodziec do tego, żebyśmy ten festiwal zorganizowali. Właśnie z myślą o nich. Zapraszam pod koniec czerwca do Jastrowia.

– Jestem przekonany, że będziemy mogli się spotkać, bo takie osobiste spotkania, są chyba w tym przypadku najważniejsze – podkreślił P. Głowski.

32. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” składać się będzie z sześciu części realizowanych w 2021 roku: w Polsce, w Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie.

Terminy poszczególnych wydarzeń to:
• 23–27.06.2021 Polska Jastrowie, Piła
• 23–25.07.2021 Rumunia Câmpulung Moldovenesc
• 30.07–01.08.2021 Węgry Bonyhád
• 21–22.08.2021 Ukraina Czerniowce
• 26–27.08.2021 Polska Lubań
• 28–29.08.2021 Polska Dzierżoniów

Trzeba przy tym zaznaczyć, że ewentualne decyzje o zmianach terminów lub o odwołaniu którejś z edycji festiwalu z powodu zagrożeń epidemicznych, podejmją jego organizatorzy w Polsce, w Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie, informując o tym wszystkich sygnatariuszy porozumienia.

Odpowiedzialnym za wytypowanie oraz organizacyjne i merytoryczne przygotowanie zespołów do uczestnictwa w krajowych i zagranicznych edycjach 32. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania” będzie:
•    w Polsce – Regionalne Centrum Kultury w Pile,
•    w Rumunii – Centrum Kultury „Bucovina” w Suczawie,
•    na Węgrzech – Krajowy Związek Seklerów Bukowińskich w Bonyhád,
•    na Ukrainie – Centrum Kultury Bukowiny w Czerniowcach

Porozumienie sygnowali: z Polski – Prezydent Miasta Piły, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile, burmistrz Gminy i Miasta Jastrowie, zastępca burmistrza Lubania, wójt Gminy Dzierżoniów. Z Ukrainy – przewodniczący Czerniowieckiej Administracji Obwodowej oraz naczelnik Wydziału Kultury Rady Miejskiej w Czerniowcach. Z Rumunii – wiceprzewodniczący Rady Okręgu Suczawa, burmistrz miasta Câmpulung Moldovenesc i dyrektor Centrum Kultury „Bucovina” w Suczawie. Z Węgier – prezes Krajowego Związku Seklerów Bukowińskich w Bonyhád.

Piotr Gadzinowski UM Piły
Żródło: Regionalne Centrum Kultury w Pile
Zdjęcia: Zbigniew Komorowski i Czerniowiecka Administracja Obwodowa

miedzynarodowy_festiwal_folkloru

miedzynarodowy_festiwal_folkloru_02 miedzynarodowy_festiwal_folkloru_03