35. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”

„Bukowińskie Spotkania” to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal folklorystyczny prezentujący kulturę ludową regionu leżącego poza granicami kraju. Nawiązują nazwą do Bukowiny, regionu karpackiego znajdującego się na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim.

 

Zapraszamy na 35. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” – 20-21.06.2024 – Jastrowie, 22-23.06.2024 – Piła

 

PROGRAM
22.06.2024, Piła, Park na Wyspie

 

– 19.15 – korowód zespołów

– 20.00 – Inauguracja festiwalu w Pile
prezentacje zespołów:
Sołonczanka, Nowy Sołoniec, Rumunia
Dolina Nowego Sołońca, Złotnik, Polska
Cédrus Alapítvány, Solymár, Węgry
Pădureţul, Cacica, Rumunia
Pojana, Piława Dolna, Polska
Spadok, Kijów, Ukraina

 

– 21.15 – Pilska Noc Świętojańska, widowisko folklorystyczne z udziałem wszystkich uczestników fesiwalu: rozpalenie ognisk, korowody z wiankami i pochodniami, składanie wianków na Gwdzie; prezentacja finałowa Nocy Świętojańskiej w wykonaniu zespołów Gerdan i Spadok z Ukrainy

 

– 22.30 – Spektakl Teatru Tańca UV „Dyemotion”

 

**

Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu, corocznie – od 1990 roku – jest Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, realizujące edycję polską i sprawujące nadzór merytoryczny nad całym projektem, koordynując i wspierając działania zagranicznych partnerów, odpowiadających za realizację festiwalu w swoich krajach.

 

Festiwal adresowany jest do obecnych (Ukraińcy, Rumuni, Polacy, Żydzi, Niemcy, Lipowanie, Ormianie i Romowie) i byłych mieszkańców Bukowiny, zmuszonych do opuszczenia swojej „małej ojczyzny” w wyniku powojennych zmian w Europie (Polska, Węgry, Niemcy, Słowacja, Serbia i Bośnia).

 

Wstęp wolny.

 

wielkopolska.travel