39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W niedzielę, 13 grudnia 2020 r. z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego delegacja Prawa i Sprawiedliwości  z udziałem Prezesa ZO PiS Posła Krzysztofa Czarneckiego oraz przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli złożyli wiązankę kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem na przy rondzie Solidarności w Pile oddając hołd Bohaterom tamtych czasów.

39 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, władze PRL wprowadziły stan wojenny. Zmobilizowano 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów. Na ulicach pojawiły się czołgi i wozy bojowe. Odebrano nadzieję na wolność.

– W latach 80-tych, a nawet wcześniej my Polacy chcieliśmy i dążyliśmy do zmiany ustroju totalitarnego. Dopiero tak naprawdę ruch solidarnościowy, który zjednoczył te wszystkie nurty, które dążyły do zmiany ustroju doprowadziły do tego, że zaczęliśmy się jednoczyć i artykułować poprzez protesty dążenia do tego, aby władza zaczęła szanować robotników oraz wszystkich  obywateli na zasadził demokratycznego, a nie na zasadzie totalitarnej władzy, czyli władza wszystko wie i władza wszystko może.  Oczywiście ten ruch spotkał się z dużym oporem  i wprowadzono 39 lat temu w grudniu mroźny dzień stan wojenny. O nim wcześniej już mówiono, a więc  działacze Solidarności jakiegoś ruchu się spodziewali, że zostanie wykonany. Nastąpiły internowanie zamykanie ograniczenie swobód, jak też wiele osób zginęło. Został przeprowadzony  atak na kościół, księży. Kościół to była nasz ostoja tam się gromadziliśmy i tam podtrzymywaliśmy nasze wartości. Ostatecznie doprowadzono, że w 1989 roku przy Okrągłym Stole zapadły decyzje, które doprowadziły do zmiany ustroju. Może nie w pełni tak jak w latach 80 -tych, ale ten ruch został wykonany i w formie państwa demokratycznego możemy funkcjonować. Dzisiaj  możemy swoje poglądy artykułować możemy się wspierać się politycznie możemy działać w różnych grupach politycznych – mówi Krzysztof Czarnecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Dziś ten nurt lewicowy, który się odradza pokazuje  to, że wartości życia człowieka są mało ważne oraz atakuje kościół tak jak wtedy tamta władza totalitarna. Oby ten ruch solidarnościowy był  na tyle mocny, żeby odparł te oddolne działania dzisiejszej lewicy – dodaje poseł ziemi pilskiej.

W hołdzie zabitym, więzionym i prześladowanym w tym dniu obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

(SE)

rocznica_stanu_wojennego1_01

rocznica_stanu_wojennego1_10 rocznica_stanu_wojennego1_02 rocznica_stanu_wojennego1_03 rocznica_stanu_wojennego1_04 rocznica_stanu_wojennego1_05 rocznica_stanu_wojennego1_06 rocznica_stanu_wojennego1_07 rocznica_stanu_wojennego1_08 rocznica_stanu_wojennego1_09