6 nowych hybrydowych autobusów Solaris w taborze pilskiego MZK | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  6 nowych hybrydowych autobusów Solaris w taborze pilskiego MZK

  29 marca na Placu Staszica w Pile była okazja zobaczyć sześć nowych autobusów hybrydowych marki Solaris, które uzupełniły za pieniądze unijne uzupełniły tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile. Była to też okazja zobaczyć nowe automaty do sprzedaży biletów w autobusach. Zaprezentowane pojazdy Solaris Urbino 12 Hybrid wkrótce wyjadą na ulicy Piły by bezpiecznie i komfortowo zawieść pasażerów do celu.

  - Ta zielona energia, dzięki nowym autobusom, zawitała do naszego miasta, co widać po zmianie barw autobusów MZK. Dziś prezentujemy kolejne sześć nowych pojazdów. Rozmawialiśmy o tym czy zainwestować w hybrydy, czy autobusy elektryczne, i wszystkie opinie jakie otrzymaliśmy wskazywały, że jeszcze warto postawić na autobusy systemem hybrydowym – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Przypomnę, że większość pieniędzy na ich zakup pochodzi z Unii Europejskiej. O to trzeba dbać. Chciałbym, żeby ci, którzy mają czasem wątpliwości po co nam Unia, zrozumieli że z każdego autobusu, który tu prezentujemy, 85 procent to są pieniądze zewnętrzne, na które nie składaliśmy się w żaden sposób z naszych podatków, których też nie musieliśmy podnosić lokalnie. Nie podnosiliśmy również cen biletów.

  Nowa konstrukcja pojazdu jest lżejsza i sztywniejsza. Zabezpieczone zewnętrzne i wewnętrzne elementy nadwozia i podwozia są efektem wysokiej trwałości pojazdu. Budowa nadwozia autobusu umożliwia kierowcy lepszą widoczność krawędzi chodnika po prawej stronie pojazdu, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pasażerów oczekujących na przystanku.

  Hybrydowy układ napędowy pojazdu wyposażony jest w silnik Cummins ISB4.5 o mocy 210 kM z generatorem o mocy 145 kW i silnikiem trakcyjnym bezprzekładniowym o mocy ciągłej 120 kW. Jedną z głównych cech napędu jest to, że podczas hamowania odzyskiwana jest energia kinetyczna, po czym zamieniana i gromadzona jest w postaci energii elektrycznej w magazynie energii – superkondensatorach. Szeregowy układ napędowy autobusu z systemem HybriDrive amerykańskiego producenta BAE System spełnia najostrzejsze normy środowiskowe EURO6.

  - Zainwestowaliście Państwo w najnowocześniejsze autobusy hybrydowe, które koło nas stoją. Nasz prezes w 2006 roku powiedział prorocze słowa – „diesel umarł. niech żyje elektryczność”. Autobus hybrydowy jest elementem częściowym pomiędzy autobusem klasycznym, a czystym autobusem elektrycznym. Mam nadzieję, że niezadługo do Piły zawitają autobusy elektryczne. W najbliższych miesiącach wyślemy do Piły taki autobus na testy – dodaje Andrzej Sienkiewicz, krajowy dyrektor sprzedaży Solaris Bus & Coach S.A.

  Autobus posiada trzy bezstopniowe wejścia, jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Autobus wyposażony jest w system zapowiedzi głosowej, informując pasażerów o najbliższym przystanku do jakiego dojeżdża autobus.

  Autobus Solaris Urbino wyposażony jest w stanowisko do mocowania wózków inwalidzkich wraz z przyciskiem informującym o zamiarze wysiadania przez osobę niepełnosprawną. Platforma przeznaczona do przewozu wózka dziecięcego oraz wózka inwalidzkiego po jednym dla każdego typu jednocześnie. Podest (rampa wjazdowa) dla wózków inwalidzkich obsługiwana ręcznie z wnętrza pojazdu.

  Podłoga autobusu Solaris ukształtowana w sposób umożliwiający zajęcie dowolnego miejsca siedzącego przez pasażera, poprzez pokonanie przez niego maksymalnie jednego podestu z poziomu niskiej podłogi. Twarda wykładzina antypoślizgowa wykonana z materiałów wodoodpornych zapewnia stabilną pozycję pasażera podczas jazdy i hamowania. Szyby boczne oklejone od wewnątrz folią „antywandalową” zapobiegającą rysowaniu szyb od wewnątrz.

  Dodatkowo pojazd wyposażony jest w klimatyzację całopojazdową, poprawiającą komfort jazdy pasażerów. Hybrydy są oczywiście monitorowane.

  Przypomnijmy, że wniosek Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile znalazł się na liście projektów wybranych do dofinansowania w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 – 2020.W ramach projektu unijnego pn. „Zakup autobusów niskoemisyjnych, modernizacja zajezdni autobusowej MZK Piła Sp. z o. o. w Pile i rozbudowa infrastruktury dla potrzeb komunikacji miejskiej” Miejski Zakład Komunikacji zakupił kolejne autobusy – 6 nowych niskopodłogowych autobusów Solaris Urbino Hybrid 12. Wartość zakupu 6 autobusów: 8 550 000 zł – netto, 10 516 500 zł – brutto.

  Sebastian Daukszewicz

  6_nowych_autobusow01

  6_nowych_autobusow02 6_nowych_autobusow03 6_nowych_autobusow04 6_nowych_autobusow05 6_nowych_autobusow06 6_nowych_autobusow07 6_nowych_autobusow08 6_nowych_autobusow09 6_nowych_autobusow10 6_nowych_autobusow11 6_nowych_autobusow12 6_nowych_autobusow13 6_nowych_autobusow14 6_nowych_autobusow15 6_nowych_autobusow16 6_nowych_autobusow17 6_nowych_autobusow18 6_nowych_autobusow19 6_nowych_autobusow20 6_nowych_autobusow21 6_nowych_autobusow22 6_nowych_autobusow23 6_nowych_autobusow24 6_nowych_autobusow25 6_nowych_autobusow26 6_nowych_autobusow27 6_nowych_autobusow28 6_nowych_autobusow29 6_nowych_autobusow30 6_nowych_autobusow31 6_nowych_autobusow32 6_nowych_autobusow33 6_nowych_autobusow34 6_nowych_autobusow35 6_nowych_autobusow36 6_nowych_autobusow37 6_nowych_autobusow38 6_nowych_autobusow39