7 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości

7_kierowcow_odpowie

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy rażąco łamią obowiązujące przepisy. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu drogowego złotowskiej jednostki tylko w minioną sobotę 7 kierowcom zatrzymali prawo jazdy właśnie za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Rekordzista na liczniku miał 108 km/h na obowiązującej pięćdziesiątce.

Blisko 60 przeprowadzonych kontroli drogowych w ramach jednodniowej akcji to efekt pracy policjantów z wydziału ruchu drogowego złotowskiej jednostki. Głównym celem działań „Prędkość” prowadzonych przez funkcjonariuszy było zapobieganie ewentualnym wypadkom na drogach. Policjanci oprócz kontroli prędkości, zwracali również uwagę na stan trzeźwości kierujących. Dodatkowo sprawdzali stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Funkcjonariusze kontrolowali też stan techniczny pojazdów oraz ich wyposażenie.

W wyniku weekendowych działań 7 kierujących straciło prawo jazdy na 3 miesiące, nie obyło się też bez punktów karnych i mandatów. Rekordzistą okazał się 43-latek kierujący samochodem marki Seat, który jadąc ulicą Kościuszki w miejscowości Lędyczek na liczniku miał 108 km/h. Mieszkaniec Kwidzyna przekroczył tym samym dozwoloną prędkość o 58 km/h.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie zatrzymuje kierowcy prawo jazdy już w trakcie prowadzonej kontroli drogowej. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące.

Pamiętajmy, że kierowca przekraczający dozwoloną prędkość stwarza zagrożenie życia i zdrowia zarówno swojego jak i innych uczestników ruchu.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Dlatego też zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością to priorytetowe zadanie Policji.

Apelujemy do kierujących pojazdami o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Spokojna rozsądna jazda, stosowanie się do obowiązujących przepisów, korzystanie ze swoich praw oraz wywiązywanie się z obowiązków, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego – są „receptą” na bezpieczne korzystanie z drogi.

MF
KPP Złotów