75. rocznica zbrodni katyńskiej
22 tys. polskich jeńców, ponad pół wieku ukrywania prawdy, a dziś pamięć i czczenie poległych – tak w skrócie można przedstawić historię, zamordowanych w Katyniu Polaków. 13 kwietnia pod pomnikiem ofiar Stalinizmu na Placu Staszica odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, gdzie przedstawiciele władz miasta, powiatu, młodzież, dzieci, mundurowi, przedstawcie stowarzyszeń i instytucji złożyli wieńce i kwiaty. Poczty sztandarowe wystawiły szkoły.
W przemówieniu do zebranych Piotr Głowski, prezydent Piły przypomniał historię tamtych wydarzeń oraz wspomniał o tragicznie zmarłych w katastrofie Smoleńskiej. Głos zabrał Stanisław Matarewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Pile, który wspomniał o kilku ważnych datach.
– Dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ obchodzimy 75 rocznicę zbrodni katyńskiej, 75 rocznicę drugiej deportacji Polaków z kresów wschodnich na Syberię. Również dzisiaj mija 15 rocznica otwarcia polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i w Miednoje oraz 3 rocznica otwarcia czwartego cmentarza w Bykowni pod Charkowem. Dziś mija również 19 rocznica od postawienia i poświęcenia Obelisku, przy którym składamy kwiaty – przypomniał Stanisław Matarewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Pile.
Podczas uroczystości odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Organizatorami uroczystości byli Zarząd Pilskiej Rodziny Katyńskiej oraz Prezydent Miasta Piły.
(SE)