919 nowych potencjalnych dawców szpiku po akcji zorganizowanej w Pile
Już po pierwszym dniu zanosiło się, że pilanie pozytywnie odpowiedzą na akcję Dzień Dawcy Szpiku dla 5-letniego Michałka z Piły i Innych. W sobotę zarejestrowały się w czterech punktach 394 osoby, a ostateczna liczba to 919 nowych potencjalnych dawców szpiku.
Osoby te trafiły do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku.W piątek w akcję zaangażowało się 8 pilskich przedszkoli, z których ponad 370 dzieci przeszło w marszu ulicami Piły, by przypomnieć o akcji potrzebujących przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku.
Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, która niczym nie grozi, ale może zmienić życie innego chorego człowieka.
– Słyszałem przy nawiązaniu współpracy, że jak będzie 700 osób zarejestrowanych to będzie super, z tego będziemy się cieszyć. Jak się okazało jest dużo więcej niż się spodziewaliśmy. Pomaganie innym jest to coś, co wyróżnia pialan. Czasami duże miasta z potencjałem ludzkim nie umieją się tak zmobilizować jak u nas w Pile. Przypomnę, że w tym roku mieszkańcy bardzo chętnie włączyli się do akcji bicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w jednym dniu. Mam nadzieję, że ta akcja będzie kontynuowana – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Jak dodaje Sylwia Zakrzewska z Fundacji DKMS decyzja o zostaniu dawcą musi być świadoma. – Musimy zdawać sobie sprawę na etapie rejestracji, że chodzi o ratowanie życia ludzkiego. W trakcie całego naszego działania stawiamy na edukację społeczeństwa i informujemy jak zostać potencjalnym dawcą szpiku. Cały czas istnieje wiele mitów dotyczących pobrania szpiku i my staramy się je obalać. Uspokajam – nie wiąże się ono z bólem.
Przypomnijmy, że dawcą może zostać każda osoba w wieku 18-55 lat, ogólnie zdrowa, ważąca nie mniej niż 50 kg, ale również bez dużej nadwagi. Każdy, kto podda się takiemu badaniu, zostanie zarejestrowany w Bazie Dawców Komórek Macierzystych fundacji DKMS jako potencjalny dawca.
Sebastian Daukszewicz