Adam Bałdych solo w ogrodzie pilskiego muzeum

Koncert w ramach Music Festival & Master Class 2016

Ten nietuzinkowy skrzypek i kompozytor wystąpi w sobotę, 13 sierpnia 2016 roku od godz. 20.00 w ogrodzie Muzeum Stanisława Staszica, Piła, ul. Browarna 18. W razie niepogody – Inwest-Park, Sala Miejska, Piła, ul. Dąbrowskiego 8.

Adam Bałdych – skrzypek i kompozytor. Urodzony 18.05.1986 w Gorzowie Wielkopolskim. W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi.

Bałdych nazywany jest „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”, ale oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.

Adam zapraszany jest na największe festiwale jazzowe świata jak: Montreux Jazz Festival w Szwajcarii czy London Jazz Festival w Anglii, Copenhagen Jazz Festival w Danii, L’ Off Festival w Montrealu, Helsinki Jazz Festival w Finlandii oraz wiele innych.

Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Leszek Możdżer, Jim Beard, Lars Danielsson, Nils Landgren, Yaron Herman, Billy Cobham, Iiro Rantala, Urszula Dudziak, Krzesimir Dębski, Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, NDR Big Band, ale również artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, LUC) oraz klasyczną (Paweł Hendrich, Cezary Duchnowski, Royal Strings Quartet).

W jego muzyce czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę, żywioł i temperaturę; czuć polski rodowód. Często porównywany do największych – Urbaniaka, Seiferta, Wieniawskiego. Sam o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow, RadioHead, polska muzyka ludowa oraz współczesna muzyka poważna.

RECENZJE:

„Doskonała – wręcz nieskazitelna, wizjonerska gra Bałdycha składająca się na spektakl muzyczny Magical Theatre, odkrywa wręcz niewyobrażalne możliwości skrzypiec”Robert Sutton – Jazz Corner.

„Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” – Ulrich Olshausen – Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Bałdych nadaje swoim skrzypcom głos i emocjonalną siłę, której nie słyszano od dekad i wprowadza świeżość we współczesnej muzyce”Allaboutjazz.com.

Wojciech Beszterda

adam_baldych_solo00

adam_baldych_solo01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *