Akcja, jakich mało, czyli w trosce o bezpieczeństwo dzieci

„Bądź widoczny, bądź bezpieczny” – tak się nazywa akcja zainicjowana przez starostę Eligiusza Komarowskiego, Zarząd Powiatu w Pile oraz radnego Rady Miasta Piły Jacka Bogusławskiego. W skrócie: chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drogach w powiecie pilskim. W ramach przedsięwzięcia, blisko 1000 uczniów szkół podstawowych zostanie wyposażonych w kamizelki odblaskowe.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że po zapadnięciu zmroku pieszy bez elementów odblaskowych jest widoczny dla kierowcy dopiero z odległości 20-30 metrów. To stanowczo za mało, żeby czuć się bezpiecznie. Zwykła kamizelka odblaskowa zwiększa tę widoczność do 130-150 metrów. To daje kierowcy dodatkowy czas na reakcję, a pieszemu większą swobodę poruszania.

– Założenie jest oczywiste – nasza akcja ma się przyczynić  do poprawy bezpieczeństwa dzieci na drogach, bo zdajemy sobie sprawę z tego jak ważny jest to problem – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski. W kamizelki zamierzamy wyposażyć wszystkich pierwszoklasistów na terenie Piły i pozostałych gmin powiatu pilskiego, dlatego zwrócimy się do dyrektorów szkół podstawowych z prośbą o przyjęcie tego nietypowego upominku. Aktualnie jesteśmy na etapie uzgadniania szczegółów. Jeżeli nie będzie takiego zainteresowania ze strony dyrekcji, rodzice będą mogli odbierać kamizelki bezpośrednio u nas w Starostwie.

Akcja już ruszyła. 1 września wicestarosta Stefan Piechocki przekazał kamizelki uczniom szkół podstawowych na terenie gminy Ujście, a 6 września trafiły one do ich rówieśników z gminy Szydłowo. Wręczali je członkowie Zarządu Powiatu – Mirosław Pierko i Jerzy Wiesiołek, którym towarzyszył wójt Gminy Szydłowo Dariusz Chrobak. Uczniowie wysłuchali też prelekcji policjanta, sierż. sztab. Piotra Kozłowskiego z Komendy Powiatowej Policji w Pile, na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Podobne spotkania będą się we wszystkich gminach powiatu pilskiego.

– Uważam, że to bardzo trafna inicjatywamówi Mirosław Pierko, członek Zarządu Powiatu w Pile. Jest to szczególnie ważne właśnie na terenach wiejskich, gdzie, dzięki takim kamizelkom, dzieci będą na pewno bardziej bezpieczne. Mam nadzieję, że akcja ta będzie kontynuowana w następnych latach.

Co warte podkreślenia, w akcję oprócz Starostwa Powiatowego w Pile zaangażowały się również lokalne firmy.

– Jako właściciel firmy SPH Credo, od ponad 20 lat działającej na terenie całej Polski na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ponadto jako radny Rady Miasta Piły, zawsze staram się wspierać przedsięwzięcia, które służą temu celowi w naszym mieście czy regionie. Dlatego propozycja pana starosty, dotycząca wsparcia przez moją firmę akcji, uzyskała pełne poparcie – mówi Jacek Bogusławski, właściciel SPH Credo, radny Rady Miasta Piły.

Kamizelki zostały zakupione ze środków Powiatu Pilskiego przy wsparciu firm: SPH Credo – Jacek Bogusławski, Inter Risk i Asecura Service Sp. z.o.o.

Agnieszka Matusiak
Starostwo Powiatowe w Pile

akcja_jakich_malo01

akcja_jakich_malo02 akcja_jakich_malo03 akcja_jakich_malo04 akcja_jakich_malo05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *