Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo” w wykonaniu pilskich strażaków
Szeroko rozumiana profilaktyka, realizowana w Państwowej Straży Pożarnej, to odrębna, bardzo obszerna sfera działalności strażaków. Jest ona realizowana na przestrzeni całego roku, ze szczególnym nasileniem w okresie maj-czerwiec.
– Strażacy wykorzystują niemalże każdą okazję, aby przekazać informacje, związane z naszym codziennym bezpieczeństwem. W I półroczu bieżącego roku, odnotowaliśmy kilkadziesiąt różnego rodzaju inicjatyw, które możemy zaliczyć na poczet właśnie naszej działalności profilaktycznej. Odbiorcami tych przedsięwzięć byli uczestnicy w każdym przedziale wiekowym, począwszy od przedszkolaków a na seniorach skończywszy – mówi bryg. Robert Komarnicki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile.
A oto przykłady naszej działalności edukacyjnej pilskich strażaków:
• 17 spotkań z radami pedagogicznymi szkół podstawowych i gimnazjów całego powiatu pilskiego. W spotkaniach uczestniczyło około 620 nauczycieli. Poruszano tematykę związaną z bezpieczeństwem w miejscu pracy, pożarami kominów, czadem, wypalaniem traw itp. W trakcie spotkań prezentowano filmy edukacyjne oraz rozdawano broszury informacyjne.
• 70 spotkań z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi ( przedszkola, szkoły, ośrodki wychowawcze, Dzień Dziecka w Szkole Policji, Dzień Dziecka JRG nr 2 PSP w Pile, Miejska Energetyka Cieplna, spotkania z seniorami, konkursy plastyczne itp.). W trakcie tych spotkań, często realizowanych na terenie naszych jednostek ratowniczo-gaśniczych prezentowano pojazdy i sprzęt ratowniczy, przybliżano specyfikę pracy strażaka, przekazywano w formie słownej oraz ulotek najważniejsze informacje związane z codziennym bezpieczeństwem.
• Uczestniczono w takich akcjach jak: „Cała Polska czyta dzieciom”, spotkanie w kuratorium oświaty nt. bezpiecznych wakacji, udział w konkursie plastycznym pod patronatem Starosty Pilskiego a dotyczącym 25-lecia PSP, organizacja Turnieju Wiedzy Pożarniczej szczebla powiatowego, czy wreszcie organizacja festynu edukacyjnego z okazji Powiatowego Dnia Strażaka.
– Możemy z całą pewnością stwierdzić, że w trakcie tych wydarzeń mieliśmy bezpośredni kontakt i możliwość przekazania wybranych informacji, kilku tysiącom mieszkańców powiatu pilskiego. Mamy nadzieję, że ta nasza bieżąca działalność będzie miała w niedalekiej przyszłości przełożenie na wzrost świadomości w obszarze naszego bezpieczeństwa oraz naszego codziennego zachowania – puentuje bryg. Robert Komarnicki,
KP PSP Piła