Antyterroryści ćwiczyli w Pile

23 czerwca w budynku Starostwa Powiatowego w Pile odbyły się ćwiczenia służb mundurowych typu „active shooter” (atak uzbrojonego szaleńca). Ćwiczenia, które zostały przeprowadzone na tak dużą skalę dały szansę na przećwiczenie obowiązujących procedur we współdziałaniu służb w tego rodzaju przypadkach. Ćwiczenia również dały możliwość sprawdzenia stanu przygotowań antyterrorystów do Światowych Dni Młodzieży.  

– Dziś mieliśmy typowy atak typu „active shooter”, czyli osoby, która po prostu wpadła do Starostwa i chciała zabić jak największą ilość osób. Panowie podczas ćwiczeń pokazali jak się czyści pomieszczenia, zgrali wszystkie działania taktyczne tak, aby bardzo szybko zlikwidować zagrożenie, następnie szaleniec został przekazany policji, sprawdzono kolejne pomieszczenia i przekazano strażakom osoby poszkodowane do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko się udało i dziękuję panu Staroście Eligiuszowi Komarowskiemu za możliwość odbycia tych ćwiczeń. Na taką skalę, z udostępnieniem takiego budynku jak w Pile, rannymi osobami. W Wielkopolsce takich ćwiczeń jeszcze nie było. Piła jest pierwsza. Na analizę przyjdzie czas – mówi Tomasz Zegan, współorganizator ćwiczeń.

Cała akcja była prowadzona z wykorzystaniem broni maszynowej ze ślepą amunicją, granatów hukowych i dymnych oraz oprócz budynku starostwa także działki na pojeździe samojezdnym. Całość ćwiczeń zabezpieczała policja i straż pożarna.

– Po takich ćwiczeniach moi pracownicy wiedzą jak działają służby i w podobnej sytuacji będą wiedzieć, co robić, jak się zachować, jak reagować na komendy żołnierzy czy służb specjalnych, a nie ogarnie ich stres i panika. Najważniejsze, że akacja przebiegła sprawnie i z mojego punktu widzenia ćwiczenia dały pozytywny efekt – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Po wakacjach rozpocznie się także cykl szkoleń jednostek podległych Starostwu Powiatowemu w Pile, podczas których dyrektorzy i pracownicy zapoznają się z procedurami jak zachować się w tego typu sytuacjach.

Sebastian Daukszewicz

antyterrorysci_cwiczyli_w_pile01

antyterrorysci_cwiczyli_w_pile02 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile03 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile04 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile05 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile06 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile07 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile08 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile09 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile10 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile11 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile12 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile13 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile14 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile15 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile16 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile17 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile18 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile19 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile20 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile21 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile22 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile23 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile24 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile25 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile26 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile27 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile28 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile29 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile30 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile31 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile32 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile33 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile34 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile35 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile36 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile37 antyterrorysci_cwiczyli_w_pile38

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *