Aquapark w Pile z drugim basenem sportowym i ruchomym dnem

Zakończył się pierwszy etapu rozbudowy Aquaparku w Pile. Miejsca, które cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko Piły, ale i regionu zostało wzbogacone o drugą część basenową, która wyposażona jest m.in. w podnoszone dno, dające możliwość regulacji głębokości basenu. Dzięki temu basen będzie mógł być wykorzystywany do nauki pływania dla dzieci (będzie łatwo wejść do wody). Podnoszone dno może służyć też do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych oraz służyć niepełnosprawnym.

27 września oficjalnie oddano klientom do dyspozycji drugi basen sportowy o wymiarach niecki 25 x 12,5 m. Basen o głębokości 1,6 m wyposażony jest w 6 torów o szerokości 2 m. Obiekt na długości 2 torów od strony południowej wyposażony jest w podnoszone dno, umożliwiające regulację głębokości wody za pomocą panelu kontrolnego od 0 m do 1,6 m.

– To drugi tego typu obiekt w Polsce. Na dwóch jego torach możemy regulować głębokość basenu od 0 do 1,6 m. To daje możliwość nauki pływania dzieci od wieku przedszkolnego, czy dzieci starszych – dzięki regulacji głębokości pod ich umiejętności pływackie. Także ruchome dno daje ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, które mogą np. wjechać wózkiem i zanurzyć się wodzie. Mamy w razie potrzeby w tym celu dźwig. Cieszymy się, że obiekt powiększa się i funkcjonalność tego obiektu zdecydowanie wzrośnie, a to dopiero pierwszy etap przebudowy. Jednocześnie na dwóch basenach może przebywać ponad 160 osób, ale to też zależy, jakie zajęcia będą przeprowadzane, czy grupowe czy indywidualne – mówi Krzysztof Kijak, prezes spółki Aqua-Pil.

Basen został zaprojektowany jako obiekt maksymalnie energooszczędny, dzięki zastosowaniu m.in.: systemu odzysku ciepła z wód popłucznych, systemu wentylacyjnego z rekuperacją, zestawu filtrów na bazie złoża szklanego oraz energooszczędnych opraw typu LED. Istotnie poprawi to bilans energetyczny. Oprócz hali basenowej w rozbudowanej części mieszczą się: zaplecze sanitarne dla niepełnosprawnych, pomieszczenia ratowników i magazyny.

Jak zapowiada prezydent Głowski, to nie koniec rozbudowy tego obiektu. Kolejne etapy obejmą m.in. strefę atrakcji wodnych, rozbudowę strefy suchej, a także plażę i basen zewnętrzny.

– Dzięki pierwszemu etapowi rozbudowy zyskaliśmy nową przestrzeń do nauki pływania, do zadań sportowych, ale także pojawiła się możliwość przyjmowania większej grupy seniorów i osób niepełnosprawnych. To dla nich jest to ruchome dno, jako ułatwienie. Przed nami kolejne etapy. Drugi dotyczy części rekreacyjnej – będą zjeżdżalnie, hydromasaże, miejsce zabaw dla małych dzieci i miejsca wypoczynku dla każdego. Przy okazji chciałbym poinformować o wyróżnieniu w konkursie „Budowniczy Polskiego Sportu” za rozbudowę Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, Aquapark w Pile – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 15 581 034,47 zł brutto, z czego Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej przekazało dotacją w kwocie 2 919 496,00 zł.

Przetarg na budowę basenu sportowego rozstrzygnięto w czerwcu 2016 r. Niestety ze względu na opóźnienia w pracach Gmina Piła zmuszona była wypowiedzieć umowę pierwszemu wykonawcy obiektu. Przetarg na dokończenie budowy w październiku 2017 r. wygrała pilska firma „PIL-BUILDING” Sp. z o.o., która sprawnie przeprowadziła zakończone w ostatnim czasie roboty.

Sebastian Daukszewicz

aquapark_z_drugim_basenem00

aquapark_z_drugim_basenem54 aquapark_z_drugim_basenem01 aquapark_z_drugim_basenem02 aquapark_z_drugim_basenem03 aquapark_z_drugim_basenem04 aquapark_z_drugim_basenem05 aquapark_z_drugim_basenem06 aquapark_z_drugim_basenem07 aquapark_z_drugim_basenem08 aquapark_z_drugim_basenem09 aquapark_z_drugim_basenem10 aquapark_z_drugim_basenem11 aquapark_z_drugim_basenem12 aquapark_z_drugim_basenem13 aquapark_z_drugim_basenem14 aquapark_z_drugim_basenem15 aquapark_z_drugim_basenem16 aquapark_z_drugim_basenem17 aquapark_z_drugim_basenem18 aquapark_z_drugim_basenem19 aquapark_z_drugim_basenem20 aquapark_z_drugim_basenem21 aquapark_z_drugim_basenem22 aquapark_z_drugim_basenem23 aquapark_z_drugim_basenem24 aquapark_z_drugim_basenem25 aquapark_z_drugim_basenem26 aquapark_z_drugim_basenem27 aquapark_z_drugim_basenem28 aquapark_z_drugim_basenem29 aquapark_z_drugim_basenem30 aquapark_z_drugim_basenem31 aquapark_z_drugim_basenem32 aquapark_z_drugim_basenem33 aquapark_z_drugim_basenem34 aquapark_z_drugim_basenem35 aquapark_z_drugim_basenem36 aquapark_z_drugim_basenem37 aquapark_z_drugim_basenem38 aquapark_z_drugim_basenem39 aquapark_z_drugim_basenem40 aquapark_z_drugim_basenem41 aquapark_z_drugim_basenem42 aquapark_z_drugim_basenem43 aquapark_z_drugim_basenem44 aquapark_z_drugim_basenem45 aquapark_z_drugim_basenem46 aquapark_z_drugim_basenem47 aquapark_z_drugim_basenem48 aquapark_z_drugim_basenem49 aquapark_z_drugim_basenem50 aquapark_z_drugim_basenem51 aquapark_z_drugim_basenem52 aquapark_z_drugim_basenem53