Autorka bestsellerów na spotkaniu z czytelnikami w pilskiej bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile to nie tylko miejsce gdzie można wypożyczyć ciekawe książki,, ale również spotkać się z ich autorami. 24 listopada gościem biblioteki oraz jej czytelników była Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka poczytnych powieści dla młodzieży oraz bestsellerowych serii „Cukiernia pod Amorem” i „Podróży do miasta świateł”.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest pisarką, historykiem teatru, dziennikarką oraz twórczynią scenariuszy filmowych. Absolwentka Akademii Teatralnej na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Pracowała m.in. jako nauczycielka polskiego i łaciny w liceum. Na koncie ma 14 powieści obyczajowych. Jest również autorką scenariuszy filmowych i telewizyjnych m.in. do kultowego programu „Tata a Marcin powiedział” oraz dialogów do serialu „Na Wspólnej”. Prywatnie jest żoną reżysera Wojciecha Adamczyka. Wielką popularność przyniosła jej bestsellerowa trylogia „Cukiernia pod Amorem”, przedstawiająca dzieje trzech rodzin na kanwie kilku wieków burzliwej historii Polski.

– Po pięciu książkach dla młodych czytelników chciałam napisać coś innego. Była to mozolna praca, z której jedynie ok. 10 procent czasu zajmowało samo pisanie. Kiedy nie pisałam zachłannie czytałam, aby poznać jak dawniej żyli ludzie. To były dla mnie swoiste studia obyczajów, które mnie bardzo wciągnęły. Pierwszy tom pisałam półtora roku i z czasem miałam coraz więcej materiałów, no i z jednego tomu zrobiły się trzy – mówiła Małgorzata Gutowska-Adamczyk.

Autorka mówiła też o kulisach i specyfice swojej pracy nad książkami.

– Samo pisanie jest jak przygotowywanie wigilii. Mało kto to lubi, ale gdy przychodzi ten czas siadamy do stołu i świętujemy, a ja jako autorka jestem trochę Bogiem, który każe i nagradza bohaterów, czasami może zbyt łagodnie lub zbyt surowo – dodała autorka.

Małgorzata Gutowska–Adamczyk poinformowała czytelników w Pile, iż trylogia „Cukiernia pod Amorem” będzie miała swoją kontynuację – kolejne trzy tomy, z których pierwszy ukaże się jesienią przyszłego roku. Akcja powieści będzie rozgrywała się w latach 1945-68 oraz w 2016 roku, zakres czasowy kolejnych tomów to: 1968-89 i 1989-2016.

Podczas spotkania w Pile autorka promowała też swoją nową książkę „Kalendarze”, która jest jej powieścią biograficzną.

A.M.

autorka_bestsellerow01

autorka_bestsellerow02 autorka_bestsellerow03 autorka_bestsellerow04