Awaria wodnego wyciągu narciarskiego

16 czerwca 2016 roku ok. godziny czternastej dyżurny Stanowiska Kierowanie KP PSP w Chodzieży otrzymał zgłoszenie od operatora wyciągu narciarskiego o awarii na skutek czego poszkodowanych zostało dwanaście osób w tym dzieci.

Na szczęście były to tylko manewry, gdzie na rozkaz Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży  przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno – bojowe dla sił i środków JRG PSP w Chodzieży oraz jednostek OSP KSRG z terenu powiatu chodzieskiego przy współdziałaniu WOPR Województwa Wielkopolskiego – Oddział Powiatowy w Chodzieży. Scenariusz ćwiczeń zakładał awarię wodnego wyciągu narciarskiego na jeziorze Margonińskim w Margoninie, na skutek gwałtownego załamania się pogody i silnego wiatru.

W związku z dużą liczbą osób znajdujących się w wodzie, przybyły na miejsce zdarzenia KDR podzielił teren działań na dwa odcinki bojowe. Pierwsze działania polegały na  podejmowaniu  osób  poszkodowanych z wody na pokład łodzi motorowych, oraz  transporcie na brzeg jeziora. Następnie w zbudowanym Punkcie Medycznym udzielano osobom podjętym z wody kwalifikowanej pierwszej pomocy. W drugim etapie, po uzyskaniu informacji o osobach zaginionych została podjęta decyzja KDR-a o przegrupowaniu sił i środków.  Trzy jednostki pływające oraz dwa patrole piesze skierowano do przeszukiwania linii brzegowej z wody i  lądu.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stanu przygotowania sił i środków powiatu chodzieskiego do podejmowania działań ratowniczych na akwenach, doskonalenie współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej KSRG z Powiatowym Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Ćwiczeniom przyglądał się Starosta Powiatu Chodzieskiego Julian Hermaszczuk, Prezes WOPR Oddziału Powiatowego w Chodzieży Cezary Lipski oraz Komendant Powiatowy PSP w Chodzieży bryg. Przemysław Skonieczny, który ocenił wysoko stopień wyszkolenia i przygotowania służb ratunkowych do działań na wodzie, a Dowódca JRG PSP kpt. Maciej Zwierzykowski zwrócił szczególną uwagę na mobilność jednostek OSP i pełną gotowość do podjęcia natychmiastowych działań na wodzie w związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym. Przypomniał również o organizowanych warsztatach szkoleniowych przez JRG PSP dla druhów OSP w miesiącu czerwcu z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym.

W działaniach udział wzięło pięć zastępów straży pożarnej w sile 20 ratowników oraz dwie grupy interwencyjne WOPR z Chodzieży i Margonina (JRG PSP w Chodzieży dwa zastępy, jeden zastęp z OSP Margonin KSRG i dwa zastępy z OSP Szamocin KSRG).

Na szczególne podziękowanie zasługują władze MiG Margonin za zaangażowanie i umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń, na wodnym wyciągu narciarskim oraz dzieci wraz z instruktorem szkółki narciarskiej za udział w ćwiczeniach jako grupa pozorantów.

Tekst; kpt. Piotr Borucki
Zdjęcia: kpt. Maciej Zwierzykowski, Dariusz Górka, OSP Margonin

awaria_wodnego_wyciagu00

OLYMPUS DIGITAL CAMERA awaria_wodnego_wyciagu01 awaria_wodnego_wyciagu02 awaria_wodnego_wyciagu03 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *