Babciowe – nowa propozycja w programie wyborczym Platformy Obywatelskiej

31 marca 2023 roku Senator Adam Szejnfeld spotkał się z dziennikarzami, aby za ich pośrednictwem przedstawić mieszkańcom dwa ważne tematy.  Pierwszy dotyczył nowej propozycji Platformy Obywatelskiej dotyczący  świadczenia „babciowego’’ a drugi dotyczył monopolizacji, upaństwawiania i upartyjnia przez PiS gospodarki.

Pod koniec marca W ramach akcji #TuJestPrzyszłość przewodniczący Donald Tusk na spotkaniu otwartym w Częstochowie zaprezentował propozycję Platformy Obywatelskiej dla rodzin. By uhonorować wysiłek polskich kobiet chcą wprowadzić po wygranych wyborach 1500 zł babciowego dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy.

– Wachlarz propozycji  danej mamy na co ma przeznaczyć daną kwotę jest bardzo szeroki. Może je przeznaczyć na żłobek a gdyby był problem ze znalezieniem żłobka to może wynająć nianię albo kogoś z rodziny babcię lub dziadka by się zajął tym dzieckiem. Najważniejsze jest to, aby środki były przeznaczone na ułatwienie kobiecie powrotu do pracy – mówi senator  PO Adam Szejnfeld. – Program, choć jego budżet obliczany jest na ok. 6 mld zł rocznie, będzie sam się finansował, zatem nie będzie pogłębiał zadłużenia kraju ani generował inflacji. Dlaczego? Bo praca popłaca . Zakładając, że mama, która wróci do pracy i zarobi na przykład płacę minimalną w wysokości ok. 3.600 zł miesięcznie, to zapłaci składek ZUS, NFZ oraz podatek PIT łącznie ok. 18.900 zł rocznie, a otrzyma z budżetu 18.000 zł. Jest to zatem pogram samofinansujący się, a jednocześnie jednak zdecydowanie wspierający dzietność, więzi rodzinne i aktywność zawodową. Nie jest to program alternatywny do 500+ który traktujemy jako program socjalny, a który zostawimy po wyborach. Babciowe, ma być programem, prorodzinnym – dodaje wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce, lider PO w Okręgu Pilskim.

Na tej propozycji mają być wygrani wszyscy:: kobiety, które chcą pójść do pracy, dzieci, które będą miały opiekę, babcie, które poczują się docenione. Równocześnie nie stracą na tym finanse publiczne.

„Babciowe”:

1) Do 36 miesiąca życia dziecka (od momentu powrotu matki do pracy)

2) 1500 zł do 3 roku życia na żłobek, klub dziecięcy, nianię albo opiekę „babci” – matka decyduje.

3) Pobudzi to gospodarkę, kobiety będą mogły w dowolnym czasie wrócić na rynek pracy.

4) Ułatwia podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci, umożliwiając zarówno wychowanie dziecka jak i pracę zawodową. Jedocześnie utrzymujemy rodzinny kapitał opiekuńczy.

5) Ponad 90% kobiet chce wrócić do pracy. 50% kobiet nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat. Tym kobietom chcemy pomóc.

6) Doświadczenie z okresu wychowywania pierwszego dziecka jest kluczowe dla decyzji o kolejnym, dlatego wspieramy rodziców już od pierwszego dziecka.

Podczas konferencji prasowej senator podniósł także temat monopolizacji, upaństwawiania i upartyjnia przez PiS gospodarki. Przykładem tego zjawiska oraz ręcznego, nierynkowego sterowania przedsiębiorstwami, a w konsekwencji także cenami towarów i usług, szczególnie w sekatorze energetycznym, jest dramatyczna sytuacja Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, z zakładami w Czarnkowie i w Chodzieży. Z tego powodu, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej oraz przewodniczący Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw wystąpił z interwencją do Prezesa Rady Ministrów oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

(SE)

babciowe

babciowe_02 babciowe_03 babciowe_04