Berlin, Berlin…

W dniach 10-12 października 2014 dwudziestoosobowa grupa członków Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego z Wielkopolski, w tym 12 nauczycieli z Oddziału PSNJN w Pile, uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Berlina i Poczdamu.

Celem wyjazdu było zapoznanie nauczycieli z miejscami, które warto uwzględnić przy planowaniu wycieczek programowych dla uczniów oraz przygotowanie ścieżek tematycznych do wybranych treści programowych.

W pierwszym dniu udaliśmy się do Parku Filmowego Babelsberg, w którym obejrzeliśmy show kaskaderów, kino w wersji 4D z filmem „Wall of China” oraz przeżyliśmy chwile grozy na łodzi podwodnej „Boomer”, oryginalnej dekoracji z filmu „Złowroga głębia”, który nakręcony został na bazie autentycznych wydarzeń z roku 1986.

Najstarsze na świecie Studio Filmowe Babelsberg to miejsce, które pozostawiło trwały ślad w historii światowego kina i również dzisiaj pracują tutaj chętnie wielcy mistrzowie światowej kinematografii.

W sobotę udaliśmy się do Wannsee, gdzie w Haus der Wannsee – Konferenz, Miejscu Pamięci i Edukacji Historycznej uczestniczyliśmy w warsztatach „Holocaust w literaturze niemieckojęzycznej”. Dyrektor dr Wolf Kaiser, który przygotował warsztaty, oprowadził nas również po ekspozycji „Konferencja w Wannsee i Ludobójstwo na Żydach europejskich” oraz przedstawił ofertę edukacyjną dla uczniów i nauczycieli.

Następnym punktem programu był udział w Dniu Języków Obcych zorganizowanym przez Federalny Związku Nauczycieli Języka Polskiego w Niemczech, który odbył się na Uniwersytecie w Poczdamie. Zapoznaliśmy się z ciekawymi pozycjami podręczników i materiałów do nauczania języka polskiego jako obcego w Niemczech, uczestniczyliśmy w warsztatach oraz wysłuchaliśmy wykładu pana dr Matthiasa Kneipa z Niemiecko-Polskiego Instytutu w Darmstadt, który zaprezentował platformę internetową z bardzo ciekawymi materiałami o Polsce.

Z przewodniczącym Niemiecko – Polskiego Towarzystwa Brandenburgii, panem Martinem Kujawą rozmawialiśmy o „Polskim Expresie”, projekcie, który zachęca niemieckich uczniów do nauki języka polskiego i działa na podobnych zasadach jak realizowany w Polsce przez Goethe – Institut projekt Deutsch – Wagen – Tour.

Po pracowitym programie w ciągu dnia, warsztatach, wizytach w muzeach, wieczory spędzone przez nas w Berlinie to niezapomniane wrażenia związane z odbywającym się w październiku po raz dziesiąty Festival of Lights, którego ceremonię otwarcia podziwialiśmy w piątek na Potsdamer Platz.

Również w sobotni wieczór wędrowaliśmy mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy ulicami Berlina i podziwialiśmy wraz z tysiącami turystów oświetlone wspaniałymi iluminacjami obiekty: wieżę telewizyjną, Uniwersytet Humboldta, Katedrę Berlińską, Bramę Brandenburską.

Maria Kopeć

berlin_berlin10

berlin_berlin11