Bezpieczeństwo na stoku

silesian

Zimowe najazdy, a co za tym idzie jazda na nartach czy na snowboardzie zyskały w ostatnich latach na popularności. Mimo to wiedza naszych krajach o bezpieczeństwie na stoku wciąż daje wiele do życzenia. Brak podstawowej wiedzy prowadzi do wielu wypadków, a czasem do nieefektywnej pierwszej pomocy.

Białe szaleństwo to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu podczas zimy w gronie całej rodziny. Liczba osób na stokach zwiększy się w okresie ferii szkolnych to właśnie wtedy cała Polska melduje się na południu kraju. Mimo coraz to lepszych stoków wiedza na temat bezpieczeństwa wciąż jest mała, a warto pamiętać, iż nieumiejętne poruszanie się po stoku może spowodować niemiłe wspomnienia z wymarzonych wakacji.

Coroczne wyjazdy zimowe mogą być idealną zabawą dla całej rodziny. Wchodząc na stok nie powinieneś przeceniać swoich umiejętności sportowych. Zarówno Ty, jak i każdy inny narciarz muście korzystać z uroków zimy w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa. Prędkość zjeżdżania powinna być dostosowana do Twoich umiejętności, aktualnej pogody panującej na trasie oraz do warunków, które panują na trasie. Instruktorzy przypominają, iż wyprzedzić osobę przed sobą możesz zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej (po stronie lewej lub prawej). Manewr musisz jednak tak przeprowadzić, aby zostawić osobie wyprzedzanej swobodę ruchu.

Na stoku podobnie jak na drodze występują znaki drogowe. Wchodzą na trasie automatycznie jesteś zmuszony do przestrzegania ich. Przed pierwszym zjazdem zwróć uwagę na kolor trasy, który jest również oznaczeniem jej trudności. W Polsce wyróżniamy cztery kolory. Kolor zielony jest idealny dla początkujących narciarzy oraz dla rodzin z dziećmi. Trasa niebieska jest najbardziej popularna wśród wszystkich amatorów białego szaleństwa. Jest ona trochę trudniejsza niż zielona. Jeżeli nie jest to Twoja pierwsza wyprawa na stok możesz udać się na kolor czerwoną. Trasa czarna przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla profesjonalistów.

Ważną sprawą podczas wchodzenia na stok jest alkohol. Pamiętaj, abyś NIGDY nie jeździł po alkoholu, nawet jeśli go spożyłeś w niewielkiej ilości.

Jazda na nartach to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie całej rodziny. Musisz jednak pamiętać o wyżej wymienionych zasadach, aby taki wyjazd był zapamiętany na całej życie nie koniecznie ze względu na przytrafiony się wypadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *