Bezpieczne ferie – bezpieczne lodowiska

bezpieczne_ferie_bezpieczne_lodowiska

Wzorem lat ubiegłych, w tym roku również strażacy przystąpili do akcji „Bezpieczne lodowiska” oraz „Bezpieczne ferie”. Strażacy pomagają zorganizować miejsce zimowych zabaw na lodzie, aby najmłodsi mogli bezpiecznie spędzać czas, szczególnie podczas ferii. Aby zorganizować lodowisko przy współpracy strażaków wystarczy wcześniej przygotować teren pod wylanie lodowiska (tak aby woda się nie wylewała poza obwałowanie) oraz zwrócić się z prośbą do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży ul. Marcinkowskiego 6 tel. 67 222 33 00  (najlepiej, aby uczynił to właściciel terenu, na którym planuje się wykonać lodowisko).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować zimą w tym w okresie ferii zimowych:

Jak postępować, by zabawa była bezpieczna?

1.    Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, jeziora a tym bardziej rzeki!

2.    Wychodząc zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.

3.    Na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie osób, na które możesz liczyć w krytycznej sytuacji

4.    Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając jego wytrzymałość.

5.    Unikaj białego i mętnego lodu. Te barwy mogą świadczyć o jego dużym napowietrzeniu i zmniejszonej wytrzymałości.

6.    Dzieci powinny bawić się na lodzie wyłącznie pod okiem osoby dorosłej, która wcześniej powinna sprawdzić teren zabaw. Lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Przed wyjściem na świeże powietrze, warto również sprawdzić jaka jest aktualna temperatura otoczenia, która musi być ujemna.

7.    Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Woda w ruchu trudniej zamarza i zwykle lód w tych miejscach jest cieńszy. Unikaj również miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

8.    Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, które powinny przebywać w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).

9.    Pamiętaj aby bawiąc się na lodzie nie trzymać rąk w kieszeniach, ponieważ w razie wpadnięcia do wody trudniej będzie się z niej wydostać.

10.    Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

11.    Jeśli na lodzie zauważysz wystającą gałąź, krzaki UWAŻAJ! Może ktoś w ten sposób próbuje Ciebie ostrzec o niebezpieczeństwie (np. zrobionym przeręblu). Również jeśli Ty zauważysz nieoznakowany przerębel lub inne potencjalne niebezpieczeństwo w miarę możliwości postaraj się je oznakować np. kładąc w tym miejscu gałąź.

12.    Bawiąc się na lodzie warto mieć przy sobie gwizdek, którego ewentualnie możemy użyć do wezwania pomocy. Warto mieć również przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione. Kolce te można kupić w większości sklepów wędkarskich lub wykonać samemu np. z wkrętaków (zaostrzone końce, rękojeści połączone linką zakładaną na szyję, na ostrza można założyć cienką elastyczną rurkę, która zabezpieczy przed rozdarciem kombinezonu)

13.    Podczas wędrówki uderzaj co pewien czas np. pierzchnią w lód; gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – wycofaj się tą samą drogą.

14.    Pojazdami motorowymi możesz jeździć tylko po specjalnie przygotowanych torach.

15.    Jeżeli zdecydujesz się na wjazd samochodem na lód, bądź przygotowany, żeby szybko opuścić pojazd. Na lodzie nie używaj pasów bezpieczeństwa, szyby powinny być opuszczone.

16.    Wychodząc na lód zawsze zachowuj pokorę wobec żywiołu.

Warto wiedzieć:

Aby wejść na lód, musi on mieć odpowiednią grubość. Przyjmuje się, że minimalna grubość lodu na wodach stojących pozwalająca utrzymać pojedynczego człowieka to około 7 cm!

Wytrzymałość lodu zależy również od struktury lodu. Zanieczyszczenia wody i pęcherzyki powietrza (powstałe np. w wyniku zmiennej temperatury – topnienie i zamarzanie lodu) powodują zmniejszenie wytrzymałości pokrywy lodowej. że o wytrzymałości lodu decyduje między innymi jego grubość.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?

1.    W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i spróbuj głośno wzywać pomoc. 2. Najlepiej połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając się wpełznąć na lód.

2.    Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu.

3.    Jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

4.    W kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.

5.    Kiedy zauważysz osobę tonącą, w pierwszej kolejności postaraj się zaalarmować służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). Pamiętaj! Najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia w zimnej wodzie może przebywać ok. 3 minut. Później z uwagi na wyziębienie organizmu może stać się osobą poszkodowaną.

6.    Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając.

7.    Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź, sanki spróbuj podczołgać się na odległość rzutu i podaj przedmiot poszkodowanemu.

8.    Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętaj, nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

9.    W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Pamiętaj! Zawsze ryzykujesz wchodząc na lód!

MRÓZ

Jeśli w trakcie silnych mrozów zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Możesz jej udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze. Zadzwoń pod numer 112 lub 998, 999, 997.

Na wychłodzenie ciała bardziej narażeni są ludzie starsi i dzieci.

W trakcie mrozów stosuj 10 poniższych zasad, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną i przyjemną porą roku:

1.    Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.

2.    Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

3.    Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.

4.    Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.

5.    Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

6.    Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.

7.    Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.

8.    Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

9.    Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

10.    W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz na podstawie „Porady” KG PSP oraz „Porady” KW PSP w Poznaniu
Fot. archiwum JRG