Bezpieczne Walentynki 2015

Bezpieczne_Walentynki

Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym – biskupem Terni w Umbrii. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ów za namową swoich doradców (twierdzących, iż najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin), zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Biskup Walenty błogosławił jednak śluby młodych legionistów, tym samym łamiąc zakaz. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie według legendy zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która ponoć pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić więźnia. Ten w przeddzień egzekucji wykonanej 14 lutego 269 r. napisał list do swojej ukochanej, podpisany „Od Twojego Walentego”. Zwyczajem w tym dniu stało się więc wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.

Pod koniec lat 90-tych XX wieku w Polsce, o walentynkach można było poczytać tylko w angielskich, czy amerykańskich książkach. Czasem była o nich mowa w filmach. Z początkiem XXI wieku, zjawisko to staje się coraz bardziej powszechna w naszym kraju. Stałym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Już od początku lutego na sklepowych wystawach pojawiają się serduszka i romantyczne bukiety, o walentynkach robi się głośno w prasie, radiu, telewizji i oczywiście w Internecie.

Przed nami „święto zakochanych” – czas romantycznych randek, podczas których łatwo jest zapomnieć o całym świecie… Dlatego w trosce o zdrowie, zapraszamy do zapoznania się z broszurą „Zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli jak dbać o zdrowie” wydanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz do odwiedzenia Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego, w którym można bezpłatnie i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HIV.

Przejdź do broszury: http://www.psse-poznan.pl/images/stories/OZ/HIVAIDS/2015bezp.walent./broszura_zakaenia.pdf

PUNKT KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNY W POZNANIU (PKD) zaprasza do wykonania anonimowo i bezpłatnie testu na obecność wirusa HIV.

NOWY ADRES: Noble Tower, ul. Dąbrowskiego 77a w Poznaniu, tel. 730 110 830, czynny w pon. i śr. od 9.00 do 11.00, e-mail: poznanpkd@gmail.com  

Punkt czynny w poniedziałki i czwartki między 16.00 a 19.00 (pobrania krwi do 19.00)

UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.

Aktualne adresy i godziny pracy PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”.

PSSE w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *