„Bezpieczne Walentynki 2016”
Przed nami święto wszystkich zakochanych, święto miłości – Walentynki, które corocznie obchodzone jest w dniu 14 lutego. Choć ten dzień jest tylko symbolem wszystkich zakochanych, to właśnie wtedy w szczególny sposób uświadamiamy sobie, jacy jesteśmy dla siebie ważni, jak bardzo potrzebujemy być blisko ukochanej osoby, jak bardzo ważna jest dla nas jej akceptacja, czy spojrzenie pełne zrozumienia. Jest to też dobry czas, aby wspomnieć o profilaktyce zakażeń wirusem HIV. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile zachęca do włączenia się w realizację akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Bezpieczne Walentynki 2016”.
Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.
Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym – biskupem Terni w Umbrii. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ów za namową swoich doradców (twierdzących, iż najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin), zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Biskup Walenty błogosławił jednak śluby młodych legionistów, tym samym łamiąc zakaz. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie według legendy zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która ponoć pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić więźnia. Ten w przeddzień egzekucji wykonanej 14 lutego 269 r. napisał list do swojej ukochanej, podpisany „Od Twojego Walentego”. Zwyczajem w tym dniu stało się, więc wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.
Pod koniec lat 90-tych XX wieku w Polsce, o walentynkach można było poczytać tylko w angielskich, czy amerykańskich książkach. Czasem była o nich mowa w filmach. Z początkiem XXI wieku, zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne w naszym kraju. Stałym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Już od początku lutego na sklepowych wystawach pojawiają się serduszka i romantyczne bukiety, o walentynkach robi się głośno w prasie, radio, telewizji i oczywiście w Internecie.
Przed nami „święto zakochanych” – czas romantycznych randek, podczas których łatwo jest zapomnieć o całym świecie… Dlatego w trosce o zdrowie, zapraszamy do zapoznania się z broszurą „Zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli jak dbać o zdrowie” wydanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz do odwiedzenia Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego, w którym można bezpłatnie i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HIV.
Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl/pkd/.
Sam decydujesz o miejscu i sposobie wykonania testu!
Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w Poznaniu:
Noble Tower, ul. Dąbrowskiego 77a w Poznaniu
Punkt czynny w poniedziałki, czwartki i piątki między 16:00 a 20:00
Tel. 730 110 830 (czwartek od 9:00 do 11:00)
e-mail: poznanpkd@gmail.com
Dane epidemiologiczne – Polska
HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2015 roku
19 524 zakażonych ogółem
co najmniej 6 087 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
3 282 zachorowań na AIDS
1 313 chorych zmarło
Na 31 grudnia 2015 r. leczeniem ARV objętych było około 8 606 pacjentów, w tym 111 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2012 – 2016”.
Opracowano na podstawie danych NIZP-PZH
Więcej na ten temat www.pzh.gov.pl, http://www.aids.gov.pl
Źródło: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile
Liczba osób zakażonych wirusem HIV wciąż wzrasta. Nieleczone zakażenie prowadzi do choroby AIDS. Wbrew obiegowej opinii na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. W związku z tym wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi. Obserwuje się powszechny brak odniesienia ryzyka zakażenia HIV do własnej osoby. Częste jest mniemanie, iż problem ten dotyczy wyłącznie określonych grup ryzyka. Dominującą grupę (84%) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce stanowią osoby w wieku produkcyjnym (20 – 49 lat). Właśnie z myślą o nich i ich młodszych koleżankach i kolegach zorganizowano akcję informacyjno-edukacyjną.