Bezpłatne badania na obecność koronawirusa w Pile

W najbliższy wtorek na Placu Staszica w Pile pojawi się mobilny punkt badań na obecność koronawirusa Test & Go. Dzięki współpracy Sanepidu, 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu, Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i Urzędu Miasta Piły badania będzie mogło przejść ponad tysiąc pilan. W środę w urzędzie ustalone zostały wszystkie szczegóły przedsięwzięcia.

– Cieszę się, że wniosek o badania przesiewowe, skierowany do Wojewody Wielkopolskiego spotkał się z pozytywnym rozstrzygnięciem. Zachęcam pilan do skorzystania z tej okazji, tym bardziej, że aby skorzystać z pilskiego punktu Test & Go nie trzeba pojawiać się w nim koniecznie samochodem – zauważa prezydent Piotr Głowski.

Bezpłatne badania będą prowadzone od wtorku do czwartku, w godzinach od 10 do 19. Skorzystają z nich osoby, które dokonają wcześniejszej rejestracji w wielkopolskim Sanepidzie pod numerem telefonu 61 65 68 075 (linia czynna do godz. 16:00).

– Samochodowa część punktu Test & Go pracuje tak, że badany kierowca nie musi wysiadać z samochodu: podjeżdża do wyznaczonych miejsc, a badanie trwa około kwadransa. W punkcie poboru próbek opuszcza szybę bocznego okna, tam pobierany jest wymaz, natomiast w ostatniej strefie – dekontaminacji, czyli odkażania – okno zamyka, a chemicy z 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu, odkażają samochód z zewnątrz. Na placu wymazowym będzie wyznaczonych pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania – informuje ppor Anna Jasińska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu.

Pobrane próbki zostaną przekazane do  laboratorium. Jeśli wynik badań okaże się pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu. Wynik będzie również dostępny na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wystarczy wpisać tam kod otrzymany podczas badania.

Bartosz Mirowski
Foto ilustrujące przebieg badania stanowi
własność 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
w Poznaniu

XXX_05_2020_BSY

bezplatne_badania_02