Białośliwie najlepsze w Wielkopolsce

bialosliwie_najlepsze

W Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu odbył się finał IV edycji konkursu „Jeden dzień w sołectwie – przyroda, kultura i tradycja”. Nagrodę główną w wysokości siedmiu tysięcy złotych zdobyło sołectwo Białośliwie. Konkurs co roku organizują Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, samorząd województwa i WSHiG w Poznaniu.

Konkurs jest skierowany do sołectw z terenu województwa wielkopolskiego, a jego główne cele to zaprezentowanie potencjału przyrodniczego, kulturowego i  turystycznego poszczególnych sołectw, aktywizowanie małych grup społecznych, wyszukiwanie nowych produktów turystycznych, a także integracja i wymiana doświadczeń między mieszkańcami sołectw i miast, jak również zachęcenie mieszkańców miasta do odwiedzenia tych urokliwych i niesamowitych  miejsc oraz korzystania z wielu interesujących wydarzeń odbywających się na terenie sołectw.

– Konkurs składa się z dwóch etapów, w pierwszym sołectwa nadsyłają projekt  zawierający informacje o sołectwie w formie folderu zachęcającego do odwiedzenia sołectwa, promującego jego walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe, atrakcje, bazę turystyczną itp. oraz propozycję tradycyjnej potrawy kuchni staropolskiej lub regionalnej w formie II dania na ciepło oraz deseru. W tym roku „tematem przewodnim” potraw jest drób – mówi Rafał Śniegocki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

W tegorocznej edycji nadesłano 56 projektów z całej Wielkopolski, a komisja zakwalifikowała do finału trzydzieści, jej zdaniem najlepszych. W finale, odbywającym się jak zawsze w WSHiG w Poznaniu, sołectwa prezentują przedstawione w projekcie potrawy. Drużyna z Białośliwia, pod wodzą Pani sołtys Alicji Pinkowskiej i wójta gminy Krzysztofa Rutkowskiego, przygotowała faszerowanego kurczaka, a na deser leguminę na trzy sposoby.

– Mieliśmy, jako jurorzy, bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie specjały prezentowane podczas finału były niesamowicie smaczne. Jako kryteria oceny przyjęliśmy smak potrawy, stopień trudności jej przygotowania i wygląd stołu. Wszyscy jurorzy dzielnie próbowali wszystkich trzydziestu potraw, a właściwie sześćdziesięciu, bo przecież były jeszcze desery. Po degustacji okazało się, że największe wrażenie zrobiły potrawy z Białośliwia – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Sołectwo Białośliwie zwyciężyło w IV edycji konkursu „Jeden dzień w sołectwie – przyroda, kultura i tradycja”, zdobywając nagrodę główną w wysokości 7000 złotych. Warto dodać, że w pierwszej piątce laureatów znalazły się jeszcze dwa sołectwa z północy Wielkopolski – Kawczyn (miejsce V) oraz Piłka (miejsce III), oba z gminy Drawsko w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim.

red