Biblioteki i mieszkańcy tworzą „Klimat do działania”

Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe. W ramach projektu „Biblioteki dla Klimatu” Fundacji FRSI powstały już 24 lokalne inicjatywy realizowane wspólnie przez pracowników bibliotek i mieszkańców ich miejscowości m.in. promocja lokalnego carpoolingu, ochrona najstarszych drzew czy Festiwal Drugiego Obiegu. Wystartowała właśnie kolejna edycja projektu i konkurs „Klimat do działania”, w którym swoje pomysły mogą zrealizować również Bibliotekarki i Bibliotekarze z województwa wielkopolskiego, a nagrodą będzie m.in. spotkanie ze znanym przyrodnikiem Adamem Wajrakiem, udział w programie szkoleniowym oraz grant na realizację kolejnych inicjatyw.

 

Biblioteka to prawdziwe „centrum” miasta i wsi, a ich pracownicy mają olbrzymi potencjał edukacyjny. Z badań, które przeprowadziła Fundacja FRSI w ramach projektu „Biblioteki dla Klimatu” wynika, że pracownicy i pracowniczki są kluczowi dla jakości funkcjonowania tych miejsc i odzewu jaki zyskuje wśród mieszkańców. Różnorodna oferta zajęć, która jest możliwa dzięki chęciom bibliotekarzy i bibliotekarek do nauki nowych zagadnień, często buduje rolę socjalną (czy nawet terapeutyczną) biblioteki w lokalnym środowisku. Niejednokrotnie działania tych miejsc wykraczają poza podstawowe, statutowe wymagania. Aktywnie działające biblioteki pełnią wtedy rolę lokalnych centrów edukacji klimatycznej i inicjują proklimatyczne zmiany postaw wśród mieszkańców.

 

Poszukiwani Bibliotekarze i Bibliotekarki

 

– W tegorocznej odsłonie naszego projektu ogłosiliśmy konkurs „Klimat do działania” dla bibliotek i ich pracowniczek i pracowników w całej Polsce. Wystarczy stworzyć projekt angażujący lokalną społeczność, o tematyce związanej z rozwojem świadomości nt. zmiany klimatu. Można opracować swój autorski pomysł albo skorzystać z podpowiedzi dostępnych na stronie naszej fundacji: scenariuszy, katalogu tematów pt. „O zmianie klimatu w bibliotece” oraz plakatów. Mocno trzymamy kciuki za działaczki i działaczy ze wszystkich polskich bibliotek! Mamy nadzieję, że nasz konkurs pozwoli na realizację ciekawych lokalnych inicjatyw, ale też odkryje zaangażowanych liderów i liderki, którzy stworzą klimat do działania edukując mieszkańców swoich miejscowości – mówi Marta Piechocka-Nowakowska z Fundacji FRSI, organizatora projektu Biblioteki dla Klimatu.

 

Nagrodą w konkursie, którą może zdobyć nawet 12 bibliotek w całej Polsce jest udział w programie szkoleniowym „Akademia Klimatyczna” oraz grant w wysokości 6000 zł na realizację działania z lokalną społecznością. Nagrodą specjalną dla najlepszego projektu będzie spotkanie dla mieszkańców z przyrodnikiem Adamem Wajrakiem w bibliotece, która wygra.

 

– Biblioteki to szczególnie bliski mi temat, ponieważ moja babcia była bibliotekarką, a ja sam mam za sobą niezliczoną ilość spotkań w tych miejscach. Na moich oczach biblioteki zmieniały się z nieco zapomnianych wypożyczalni w lokalne, kulturalne i edukacyjne centra życia mieszkańców.   Mam nadzieję, że podobnie będzie w tej edycji konkursu „Klimat do działania” i że będę mógł spotkać się osobiście z mieszkańcami w bibliotece, która zgłosi najciekawszy projekt i zostanie tegorocznym laureatem – mówi Adam Wajrak.

 

Wielkopolskie ma klimat do działania!

 

To już 3. edycja projektu Biblioteki dla Klimatu. W poprzedniej odsłonie udział wzięła m.in. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły, która postawiła na zadbanie o zieleń w swoich mieście.

 

W ramach inicjatywy utworzona została lista cennych drzew w Szamotułach, obejmująca te, które powinny zyskać status Pomników Przyrody. Jednym z kluczowych elementów projektu było stworzenie miejskiej gry terenowej prowadzącej szlakiem wyróżnionych drzew, gotowej do pobrania ze strony biblioteki, którą przetestowała grupa mieszkańców. Odbyły się też prelekcje, które miały na celu podkreślenie znaczenia drzew oraz ich wartości ekologicznej i kulturowej.

 

Konkurs „Klimat do działania” to również okazja do wyłonienia zaangażowanych Bibliotekarek i Bibliotekarzy, którzy mają szanse stać się lokalnymi edukatorami i rzecznikami zmiany klimatu w swoich społecznościach. W tegorocznej edycji ambasadorkami konkursu zostały lokalne liderki z województwa małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz podlaskiego. Reprezentantka Wielkopolski to lokalna liderka, uczestniczka pierwszej i drugiej edycji Akademii Klimatycznej w ramach „Biblioteki dla klimatu” – Iza Damsé ze wspomnianej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły. Jej przygoda nie skończyła się wraz z końcem projektu, wręcz przeciwnie – cały czas realizuje ciekawe inicjatywy w swojej miejscowości i działa na rzecz lokalnej społeczności. Dwukrotnie koordynowała w swojej bibliotece projekt Biblioteki dla Klimatu, starając się edukować i wraz z mieszkańcami Szamotuł inicjować działania dotyczące zmian klimatu, dając przykład, że warto tworzyć klimat do działania w swoich miejscowościach.

 

Zgłoszenia zrealizowanych projektów przyjmowane są do 7 maja br. Szczegóły konkursu „Klimat do działania” oraz jego regulamin, a także materiały edukacyjne można znaleźć na stronie bibliotekidlaklimatu.pl.

 

Kontakt: Olga Walentynowicz, first aid communication,

@: olga.walentynowicz@first-aid.com.pl, t: 791 398 282

 

marta tyszko | communication manager