„Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych” także w Pile

Biorąc pod uwagę nowo rozpoczęty rok szkolny policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Pile rozpoczęli kolejną edycję przedsięwzięcia profilaktycznego pn. „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych”. Celem akcji jest przede wszystkim ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.

Pośpiech bardzo często powoduje, że wchodząc na przejścia dla pieszych zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, jakim jest rozejrzenie się i upewnienie, czy nie nadjeżdża pojazd. Kierowcy natomiast, zgodnie z obowiązującymi przepisami uważają, że to do obowiązków pieszych należy zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych i często zapominają o kodeksowej zasadzie ograniczonego zaufania. Brak należytego oglądu sytuacji powoduje, że w przypadku wtargnięcia pieszego na przejście, czas na reakcję jest już tak krótki, że dochodzi do potrącenia.

W związku z nowo rozpoczętym rokiem szkolnym 2018/2019 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z pilskiej komendy rozpoczęli na terenie powiatu pilskiego kolejną edycję przedsięwzięcia pn. „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!”.

Funkcjonariusze przez miesiąc wrzesień w godzinach porannych będą „błyskać” światłami oznakowanych radiowozów przy przejściach dla pieszych na terenie powiatu pilskiego przy szkołach. Celem akcji jest zwrócenie uwagi oraz przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu szczególnej ostrożności właśnie w tych miejscach oraz w ich obrębie.  Mundurowi podczas akcji będą reagować na niezgodne z prawem zachowania pieszych, jak i kierowców wobec pieszych.

Jako, że akcja będzie odbywa się na terenie całego powiatu pilskiego, funkcjonariusze będą również przypominać niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o obowiązku noszenia poza obszarem zabudowanym po zmroku elementów odblaskowych oraz zachęcać do korzystania z tych elementów również na terenie miasta Piły. Mundurowi będą podkreślać, że odblask umieszczony na ubraniu, czy torebce znacząco podnosi widoczność pieszego, co wpływa bezpośrednio na jego bezpieczeństwo. Dodatkowo policjanci będą rozdawać pieszym ulotki prewencyjne.

podkom. Żaneta Kowalska
KPP w Pile

blyskamy_swiatlami00

blyskamy_swiatlami02 blyskamy_swiatlami01