Brak badań technicznych i niesprawny układ hamulcowy

Samowolne przeróbki w układzie hamulcowym oraz niesprawne systemy wpływające na bezpieczeństwo jazdy wykryli w pojeździe polskiego przewoźnika inspektorzy z Piły.

24 czerwca wielkopolscy inspektorzy patrolowali drogę krajową numer 10 w Pile. Do kontroli został wytypowany pojazd ciężarowy polskiego przewoźnika, którym przewożono sadzonki drzewek do centrali logistycznej w Jastrowiu. Inspektorzy odkryli, że tachograf zamontowany w ciężarówce nie posiadał ważnego przeglądu okresowego od stycznia tego roku, a sam pojazd nie miał ważnego przeglądu technicznego od lutego. Ponadto stwierdzono, że z układu hamulcowego został zdemontowany siłownik pneumatyczny hamulca zasadniczego koła tylnej osi pojazdu, przewody hamulcowe zostały zaślepione, a tarcza hamulcowa była całkowicie skorodowana. Pęknięty był też klosz lampy tylnej pojazdu, a świecące się kontrolki diagnostyki układu ABS i SCR świadczyły o niesprawności tych układów.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą łączną w wysokości 5,5 tys. zł. Dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany oraz wydano zakaz dalszej jazdy.

WITD w Poznaniu

brak_badan1_01

brak_badan1_05 brak_badan1_02 brak_badan1_03 brak_badan1_04