Brak wsparcia ze strony rządu i instytucji państwowych dla gospodarstw rolnych

Zatroskani sytuacją, jaka dotyka dziś dotyka gospodarstwa rolne również w regionie kandydaci do Sejmu Trzeciej Drogi poseł Krzysztof Paszyk i Rafał Gdaniec zorganizowali 18 września w Pile konferencję prasową. PSL żąda natychmiastowej dymisji Janusza Wojciechowskiego z funkcji komisarza UE ds. rolnictwa.

 

W piątek Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż – poinformowała w piątek Komisja Europejska w komunikacie.

 

– W ubiegłym tygodniu rząd Polski, ale również przedstawiciel rządu w Komisji Europejskiej Janusz Wojciechowski ponieśli druzgoczącą klęskę. Nie udało się przekonać komisji europejskiej o tym, aby dalej przedłużyć embargo na wóz zboża na teren Polski, Unii Europejskiej. W związku z tym domagamy się natychmiastowej dymisji pana Janusza Wojciechowskiego z funkcji komisarza ds. rolnictwa. Skoro w interesie Polski nie umiał dopilnować tak żywotnego interesu, jakim jest dla polskich gospodarstw postawienia tamy na ukraińskie zborze, zabezpieczanie interesów polskich rolników, ani bezpieczeństwa polskich konsumentów to jego rola uległa wyczerpaniu. Ja pamiętam, gdy kilka lat temu był oddelegowany na to stanowisko, mówiono że będzie nowa jakość w ochronie polskiego rolnictwa. A jak jest dziś to widzimy. Jest to dramat. To jest widmo bankructwa dla wielu gospodarstw rolnych. To jest zapewne najsmutniejszy pewnie rok w historii polskiego rolnictwa. Tak drastycznych cen nie było od ponad 30 lat. 130 tysięcy gospodarstw rolnych zostało zlikwidowanych przeciągu kilku lat. W przeciągu roku ubyło nam bydła zmniejszało się o 90 tysięcy sztuk. 175 tys. ubyło trzody chlewnej. A najgorsza cyfra, która dzisiaj wynika to jest wzrost zadłużenia rolnika. Rok temu przeciętne zadłużenie rolnika wyniosło 65 tysięcy złotych na gospodarstwo rolne, a dziś jest to blisko 80 tysięcy długu na każde gospodarstwo rolne. Dziś brak pomocy państwa w tym temacie – mówi Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

 

– Jak pamiętamy minister Kowalczyk po ubiegłorocznych żniwach mówił do rolników, aby nie sprzedawali zboża, bo cena nie podejdzie. Niestety cena podeszła. Oszukał rolników, a rolnicy zboża nie sprzedali.  Rząd obiecał dopłaty do zboża, a jak się okazało zostali przez Prawo i Sprawiedliwość oszukani – dodaje rolnik Rafał Gdaniec.

 

Lider pilskiej listy, poseł Paszyk przypomniał, że rozwiązanie problemu od półtora roku leży w zamrażarce u pani Marszałek Witek. Chodzi o ustawę o ochronie rolnictwa. Ta ustawa gwarantowała system kaucyjny, regulujący kwestie niekontrolowanego wwozu zboża i innych produktów ze wschodu.

 

(SE)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *