Budowa Ośrodka Radioterapii w Pile zakończona! Teraz czas na wyposażenie w sprzęt i kadrę
Dobiegły końca prace budowlane Ośrodka Radioterapii w Pile.Będzie to drugi, po Kaliszu, filialny ośrodek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO). Przewiduje się, że będzie obsługiwał ok. 120-160 pacjentów dziennie. 19 marca na zaproszenie prof. Juliana Malickiego, dyrektora Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Piotr Głowski, prezydent Piły i Mirosława Rutkowska-Krupka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego odwiedzili wybudowany Ośrodek Radioterapii przy Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Rydygiera w Pile. Obiekt ma realizować procedury radioterapii onkologicznej, prowadzić poradnictwo onkologiczne oraz szeroko rozumianą profilaktykę nowotworów złośliwych.
Budowa została dofinansowana z funduszy samorządowych. Teraz trzeba Ośrodek wyposażyć w drogi sprzęt specjalistyczny oraz zatrudnić specjalistów. Placówka w Pile powinna ruszyć w 2019 roku. Jednak, aby tak się stało placówka do normalnej pracy potrzebuje dwóch aparatów do radioterapii.
– Przez ten rok musimy zainstalować dwa akceleratory do radioterapii – każdy o wartości 8 – 10 milionów złotych. Musimy zainstalować symulator lub tomograf. Mamy plan strategiczny jak to osiągnąć. Żeby uzyskać dofinansowanie musimy brać udział w konkursie, który już za kilka dni powinien być ogłoszony. W zależności od rezultatu konkursu, będziemy planować, co dalej. Na początku chcemy wykorzystywać jeden akcelerator a drugi musi służyć jako awaryjny – takie są przepisy. Mam plany, aby ten drugi przenieść z Wielkopolskiego Centrum Radioterapii z Poznania. I tak będziemy przez pierwsze lata pracować. W momencie, kiedy osiągniemy poziom, który będzie uzasadniał uruchomienie drugiego akceleratora (trwa to 2 – 3 lata) będziemy w kolejnym konkursie starać się o nowy. Wszystkie pieniądze, których potrzebujemy do uruchomienia to kwota ok. 30 milionów złotych – mówi Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. – Częściowo poradnię onkologiczną już mamy na miejscu. Dwóch kolegów przyjeżdża, co tydzień do Piły na jeden dzień i udziela porad.
Problemem jest też pozyskanie pracowników. Kadrę Ośrodka muszą stanowić specjaliści z zakresu radioterapii onkologicznej, technicy elektroradiologii, fizycy etyczni, pielęgniarki i personel administracyjny. W tym przypadku pomocną dłoń, nie po raz pierwszy, wyciąga Miasto Piła.
– Daliśmy radę na etapie lobbowania, aby Ośrodek Radioterapii powstał w Pile, dlaczego nie mielibyśmy dać rady, aby kadra się pojawiła w naszym mieście. Jakiś czas temu uruchomiliśmy program gminy Piła „Mieszkania na start „. Pierwotnie on dotyczył młodych ludzi, którzy pojawiają się w Pile, aby rozpocząć swoją karierę zawodową, ale również, aby zatrzymać naszych mieszkańców, aby nie wyjeżdżali z Piły w poszukiwaniu pracy. Jednak w szczególnych przypadkach, a taki mamy przy okazji Ośrodka Radioterapii, można liczyć na wsparcie. I tak się już dzieje. Budujemy budynek, który będzie gotowy mniej więcej w czasie, kiedy będziemy w stanie uruchomić Ośrodek Radioterapii. Zaoferujemy tyle mieszkań na ile będzie zapotrzebowanie. Chcemy wspierać rozwój tego ośrodka, na który czeka Północna Wielkopolska – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.
Przypomnijmy. W dwukondygnacyjnym budynku Ośrodka Radioterapii w Pile na powierzchni 2823 mkw. będą się znajdować m.in.: dwa bunkry dla akceleratorów wysokoenergetycznych, pomieszczenia symulatora i tomografu komputerowego, pracownia mammograficzna, gabinet ultrasonograficzny, gabinety lekarskie i zabiegowe, sala do telekonferencji (umożliwiająca zdalne konsultacje interdyscyplinarne) a także hostel dla pacjentów i gości, liczący 10 dwuosobowych pokoi. Ośrodek Radioterapii w Pile będzie funkcjonował w strukturach Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Sebastian Daukszewicz